Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm: Odbierz pudełko życia

Miasto Chełm rozdaje tzw. pudełka życia. Można je odbierać w departamencie spraw obywatelskich przy ul. Obłońskiej. To akcja organizowana w trosce o bezpieczeństwo seniorów, którzy często mieszkają samotnie i w krytycznej sytuacji nie są w stanie udzielić sami informacji potrzebnych służbom medycznym.
Chełm: Odbierz pudełko życia

Specjalny komplet pod nazwą pudełko życia składa się z oznakowanego pojemnika (pudełka), karty informacyjnej oraz naklejki. Niby prosty zestaw, a może uratować ludzkie życie. Dzięki niemu medycy pozyskują niezwykle ważną wiedzę o pacjencie, któremu mają udzielić pomocy. Zdarzają się momenty, kiedy potrzebna jest szybka pomoc służb ratowniczych, a brak możliwości przeprowadzenia rozmowy z chorym potrzebującym pomocy może tę pomoc opóźnić. Pudełko życia w takiej sytuacji może być nieocenione.

- Czerwony, okrągły pojemnik zawiera kartę informacyjną, którą trzeba wypełnić. Jest tam miejsce na informacje o przebytych chorobach i alergiach, zażywanych lekach i najważniejsze numery telefonów do bliskich. Potem wystarczy pudełko położyć w widocznym miejscu (np. szafka nocna, stolik, lodówka). W sytuacji krytycznej, informacje zawarte w karcie, będącej w pudełku zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe, kiedy zajdzie konieczność udzielenia nam pomocy - tłumaczą urzędnicy, którzy zachęcają do odbioru pudełek.

- To użyteczne, zwłaszcza dla osób starszych i samotnych. Mam takie pudełko w domu. Dostałam je podczas innej akcji. Na szczęście nie było do tej pory wykorzystywane, ale może przecież być różnie - tłumaczy pani Janina, mieszkanka osiedla Dyrekcja. - Uważam, że każdy senior powinien mieć w domu pudełko życia, bo od wiadomości, jakie zawiera, może wiele zależeć.

O tym, jak ważną rolę pełnią, najlepiej wiedzą pracownicy pogotowia. To oni korzystają "z pomocy" pudełek. Swego czasu ratownicy medyczni sami promowali akcję pudełkową organizowaną przez jedną z fundacji. Pudełka rozdawało też Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Pomysł zainicjowała Chełmska Rada Seniorów.

- Kiedyś także uczestniczyliśmy w kampanii promującej tego typu działania. Informacje zawarte w pudełku są dla nas ważne, zwłaszcza jeśli nie mam kontaktu z pacjentem i w pobliżu nikogo z bliskich, a rodzą się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia - podkreśla Anetta Szepel, pielęgniarka koordynująca w Stacji Ratownictwa Medycznego. - Ważne jest, aby pudełko znajdowało się w widocznym miejscu w domu i zawierało, oprócz telefonu do osoby do kontaktu i informacji o stanie zdrowia oraz przyjmowanych lekach, także upoważnienie do udzielania jej informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Jak podkreśla Szepel, jeżeli podstawowych informacji zabraknie na miejscu, nie będzie miał ich także szpital, gdzie może trafić chory. Pudełka życia można odbierać w Urzędzie Miasta Chełm Departamencie Spraw Obywatelskich przy ul. Obłońskiej 20, pok. Nr 10, w godzinach pracy urzędu.

Teraz czytane: Podejrzani o śmiertelne pobicie trafili do aresztu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama