W czterech gminach będą dziękowali za plony. Co przygotowali organizatorzy?

  • 14.08.2021, 17:13 (aktualizacja 14.08.2021, 17:36)
  • GD
Dwie kobiety z bukietami zielnymi Dożynki w gminie Fajsławice będą połączone z Wojewódzkim Świętem Ziół, podczas którego ocenione i nagrodzone zostaną najpiękniejsze bukiety zielne
Mimo pandemii, gminy korzystają z poluzowanych obostrzeń sanitarnych, aby zorganizować tradycyjne dożynki. W najbliższą niedzielę za plony będą dziękować w Fajsławicach, Izbicy, Gorzkowie i Łopienniku Górnym.

Fajsławice

Dożynki parafialno-gminne będą połączone z 7. Wojewódzkim Świętem Ziół w Fajsławicach. Organizatorzy zapraszają na wydarzenie, które tradycyjnie odbędzie się na terenie Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie.

Korowód dożynkowy uformuje się i wyruszy tuż przed godz. 13. Podczas mszy świętej polowej nastąpi poświęcenie wieńców, bukietów zielnych i chleba. W programie są m.in. prezentacje gmin biorących udział w święcie ziół oraz wręczenie wyróżnień rolnikom zaangażowanym w rozwój lubelskiego rolnictwa.

Na scenie wystąpią m.in. uczniowie z Siedlisk Drugich, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Nigdy nie zagaśnie” działający przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie, Siedliszczanki z krasnostawską Kapelą Uroczysko, Fajsławianki i Kapela Siennica. W drugiej części imprezy zagrają zespoły: Cookies Band, Loka i Rozstrojeni.

Dodatkowe atrakcje to: bezpłatna strefa zabaw i animacji dla dzieci,  kiermasz produktów kulinarnych, lokalnych, ekologicznych oraz rękodzieła, konkurs BHP dla rolników organizowany przez pracowników Placówki Terenowej KRUS w Piaskach, mała gastronomia pn. Leśnie w „Jankesie”, pokaz quadów grupy „Łutututu 4x4 Rybczewice Squad”, pokaz kulinarny wraz z degustacją. Zainteresowani wezmą udział w konkursach na bukiet zielny i najsmaczniejsze ciasto z dodatkiem ziół organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Komisja konkursowa oceni i przyzna nagrody 15 sierpnia.

Izbica

Dożynki gminne rozpoczną się o godz. 13 na stadionie sportowym w Izbicy uroczystą mszą dziękczynną w intencji rolników. Po liturgii korowód dożynkowy przejdzie na plac żniwny, gzie zaplanowano tradycyjne obrzędy. W tej części programu nastąpi również wręczenie medalu Zasłużony dla Gminy Izbica.

O godz. 16.30 ruszy biesiada dożynkowa. Zaplanowano występ kapel i zespołów ludowych oraz zespołu Cygański Tabor. Poznamy również wyniki różnych konkursów. Około godz. 20 rozpocznie się zabawa dożynkowa przy muzyce zespołu Medox. Po zmroku będzie można obejrzeć teatr ognia w wykonaniu grupy Utopia i Leśne Licho.

Dożynkom towarzyszyć będzie pokaz członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Grodu Czerwień”. Stoisko będzie miał znany karykaturzysta Szczepan Sadurski. Nie zabraknie kiermaszu handlowego, warsztatów z garncarstwa i szydełkowania, stoisk kulinarnych i rękodzieła, sokolnika, animacji dla dzieci i ogródka piwnego dla dorosłych.

Tegoroczne dożynki będą dla Małgorzaty Jakimiak pożegnaniem z funkcją dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Izbicy z/s w Tarnogórze. Po imprezie zamierza przejść na emeryturę.  Oferty w ogłoszonym konkursie na to stanowisko można składać do 18 sierpnia. Kandydaci muszą przygotować m.in. autorską koncepcję programową dotyczącą funkcjonowania SOKiS na okres trzyletniej kadencji.

Gorzków

Dożynki gminno-parafialne odbędą się tym razem na placu przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Gorzkowie. Rozpoczną się o godz. 14 mszą w intencji rolników. Kolejny punkt to „Biesiada na ludową nutę". Na scenie wystąpią lokalne zespoły wokalne, Piotr JaworskiCezary Bojankowski, Siedliszczanki, Duet z Krasnostawskiego Domu Kultury, Arabeska z Mircza, Kapela spod Lublina. Imprezę zakończy potańcówka z zespołem Trio-Top.

Wydarzeniu towarzyszyć będą stoiska kół gospodyń wiejskich, koła łowieckiego Sarna, mała gastronomia, stragany z zabawkami i kosmetykami, wesołe miasteczko i punkt informacyjny dotyczący szczepień przeciw COVID-19.

Łopiennik

Dożynki gminne rozpoczną się o godz. 15. W programie jest msza dziękczynna w intencji rolników, korowód dożynkowy, widowisko „Żeńcy”, przekazanie chleba z tegorocznych plonów, koncert pieśni biesiadnych w wykonaniu Sceny Juno i występy zespołów ludowych: Udryczanki, Łopieńczacy i Z Woli Babki. W międzyczasie ogłoszone zostaną wyniki konkursów na wieniec dożynkowy i najpiękniejszy ogród.

Wieczorem wystąpią zespoły Jambo Africa i Energy Girls. Po zmroku organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem Fajny Band.

Czytaj także: Retro Fest-będzie fest!

baner do e-wydania super tygodnia

GD

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe