Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Antepedium pod Wawelem

Srebrne antepedium z chełmskiej bazyliki już jest po renowacji. Na swoje miejsce powróci jednak dopiero pod koniec września. Teraz eksponowane jest w Muzeum Narodowym w Krakowie w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanonicznej 17.
Chełm: Antepedium pod Wawelem

- Celem pokazu konserwatorskiego jest zaprezentowanie mieszkańcom Krakowa i turystom unikatowego zabytku – poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Prezentacja muzealna zbiegła się z 370. rocznicą zwycięskiej bitwy pod Beresteczkiem.

Krakowianie mogą nie tylko podziwiać antependium, ale również zapoznać z historią chełmskiej świątyni, a przy okazji obrazu Matki Boskiej Chełmskiej. To jej powszechnie przypisywano opiekę i pomoc w zwycięstwie pod Beresteczkiem.

Antepedium przedstawia bowiem króla Jana Kazimierza, który składa hołd Matce Bożej Chełmskiej po zwycięskiej bitwie tam stoczonej. Wojska polskie rozgromiły wówczas siły tatarsko-kozackie chana Islama III Gireja i hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego. Do dzisiaj bitwa pod Beresteczkiem uważana jest za jedną z największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy.

Antepedium ma kształt wydłużonego prostokąta o długości 213 cm i wysokości 93 cm. Złożone jest z 14 fragmentów srebrnej blachy – 8 plakiet oraz 6 elementów tworzących bogato zdobioną ramę. Całość przymocowana jest śrubami do współczesnego drewnianego blatu i profilowanych drewnianych ram. Jest pozostałością bogatego wyposażenia i wystroju chełmskiej katedry unickiej, które uległo zniszczeniu podczas wielkiego pożaru świątyni w 1802 r. Zabytek datowany jest na około połowę XVIII w.

Prace konserwatorskie potwierdziły, że wszystkie elementy antependium są autorstwa jednej osoby - gdańskiego złotnika Johanna Jöde, który tworzył w latach 1707-1743.

- Dzięki zachowanym puncom probierza cechowego G. Wendla antepedium można datować na 1739 rok - zdradza WKZ.

Autorkami konserwacji antependium z chełmskiej bazyliki są Sabina Szkodlarska i Kaja Szkodlarska z Zabierzowa.

Zabytek pozostanie w Krakowie do 26 września.

Czytaj także: Cud przy Mickiewicza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama