Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Domy do 70 mkw. bez pozwolenia – jest projekt ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trafił do konsultacji i uzgodnień. Nowe przepisy umożliwią m.in. wybudowanie domu o powierzchni do 70 mkw. bez dziennika budowy i kierownika budowy. Zapowiadane zmiany są częścią programu Polski Ład. Mają wejść w życie po upływie miesiąca do dnia ogłoszenia. Autorem projektu jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Domy do 70 mkw. bez pozwolenia – jest projekt ustawy

Autor: fot. Pixabay

Według rządu, nowe przepisy mają spowodować wzrost budów niewielkich domów jednorodzinnych, bo taka jest społeczna potrzeba. – Również na rynku chełmskim są inwestorzy, którzy marzą o własnym domu na działce o metrażu poniżej 100 mkw. Przeraża ich jednak często długa i skomplikowana procedura związana m.in. z uzyskaniem pozwolenia. Czas pokaże, czy propozycja rządu okaże się trafna i faktycznie pomoże w osiągnięciu ich celu – mówi agent Północ Nieruchomości w Chełmie Karina Szponar. – Nie ulega wątpliwości, że rynek nieruchomości w całym kraju rozgrzany jest do czerwoności. Nieruchomości drożeją. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych też. Wiele osób, która rozpoczęła budowę domu, zastanawia się, czy uda jej się zakończyć prace przy zaplanowanym na początku budżecie – dodaje.

Co ma się zmienić?

Nowe przepisy pozwolą na wybudowanie budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 70 mkw. jedynie na zgłoszenie. Z założenia mają to być domy o prostej konstrukcji. Może to być budynek z poddaszem, o łącznej powierzchni mieszkalnej do 90 mkw. Może być to więc budynek dwukondygnacyjny, co wynika z definicji zawartej w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie „za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi”.

Większe budynki rekreacji indywidualnej

Ustawodawca chce uniknąć rozbudowy osiedli mieszkaniowych złożonych z takich domów. Dlatego w projekcie ustawy pojawia się zapis o tym, że 1 budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 mkw. Zmiany dotyczą też wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej (domków letniskowych). Po wejściu w życie nowych przepisów ich powierzchnia będzie mogła wynosić do 70 mkw., a nie jak obecnie – do 35 mkw. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, przewiduje się wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m.

Wnioski przez Internet

Przypomnijmy, od 1 lipca dzięki nowelizacji przepisów budowlanych część wniosków związanych z budową domu można złożyć elektronicznie. Wchodząc na stronę: e-budownictwo.gunb.gov.pl, można złożyć elektroniczne wniosek o: odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym, wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, zmianę pozwolenia na budowę, wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego, wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomić o zakończeniu budowy. Można też dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama