Gm. Sawin: Jagodne wygrane!

  • 11.08.2021, 23:00
  • DBEZ
sołtys jagodnego Sołtys Andrzej Paszko (archiwalne)
- Panie wójcie Ćwir! Minister MSWiA podjął decyzję. Jagodne będzie z panem walczyło tylko do końca roku - zakomunikował sołtys wsi Andrzej Paszko. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany granic zostało opublikowane.

Od 1 stycznia 2022 roku wieś Jagodne znajdzie się w granicach administracyjnych gminy Chełm. To obszar o powierzchni 256,78 ha, który zostanie odłączony od gminy Sawin. Już kilka tygodni temu było wiadomo, że projekt rozporządzenia przewiduje tę zmianę. Wszyscy czekali tylko na podpis ministra. W końcu na sesji sołtys Paszko, pewny wygranej, wylał swoje żale, zwracając się do radnych gminy i wójta.

- Miałem zamiar powiedzieć, co w Jagodnem zrobiliście i co o mnie mówiliście. Nieładnie mówić o człowieku, którego nie ma. Jak nie wiedzieliście, trzeba było mnie zawołać. Ja bym wytłumaczył, dlaczego przeszliśmy do gminy Chełm - krytykował Paszko. - Pamiętam, jak jedna z pań  radnych powiedziała, że tutaj kukurydza rośnie, to droga jest niepotrzebna. Ja swoje załatwiłem. Wyście tego nie potrafili załatwić? Dla nas dobrze wyszło - dodał sołtys, sugerując przy tym, że już pewnie nie będzie w tym roku zapraszany na sesje w Sawinie.

- Na pewno będzie pan zaproszony, jeśli tylko nie dotkną nas większe obostrzenia, chociaż ja ubolewam nad tym, co się stało. Nie jest to komfortowe dla nas. Jakby nie było, obszar naszej gminy zawęża się i mam nadzieję, że więcej się nie zawęzi. Mi jest osobiście przykro z tego tytułu - odpowiedziała przewodnicząca rady Iwona Wołoszkiewicz.

Sołtys Paszko zarzucił wójtowi, że o rok opóźnił przejście Jagodnego do gminy Chełm, bo ociągał się z przesłaniem do gminy Chełm informacji. Wójt Ćwir temu zaprzeczał. Zapewnił przy tym, że będzie trzymał się procedur związanych z przekazaniem, potrzebnych gminie Chełm, dokumentów dotyczących sołectwa Jagodne.

- Przykro mi, że sołectwo Jagodne chce odejść do gminy Chełm - stwierdził wójt, dodając że obiecane przez gminę Chełm inwestycje są tylko "patykiem pisane". Sołectwo Jagodne nie ma harmonogramu prac, jaki wcześniej przygotowała dla niego gmina Sawin, próbując  przekonać mieszkańców do zmiany decyzji i pozostania w granicach administracyjnych.

Czy sukces Jagodnego skłoni inne sołectwa do podobnych działań? Sołtys Krobonoszy Roman Romaniuk zapewniał, że o tym nie myśli. Jednak Zenon Kołodziejczyk z Łukówka pogratulował sołtysowi Jagodnego i sołectwu Jagodne zmiany granic, chociaż - jak podkreślił, wie on, że dokonało się to wbrew woli przewodniczącej rady gminy i wójta.

Czytaj także: Jagodne szykuje się do przeprowadzki

baner do e-wydania super tygodnia

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 12.08.2021, 13:59
To teraz kolej na Czułczyce, kolejną wieś zapomnianą przez gminę.
tamtejszy
tamtejszy 09.09.2021, 17:06
Bardzo dobry pomysł .

Pozostałe