Pow. chełmski: Szczepmy, ale kogo?

  • 03.08.2021, 09:28 (aktualizacja 06.08.2021, 07:46)
  • DBEZ
Pow. chełmski: Szczepmy, ale kogo?
Koła gospodyń wiejskich i strażacy ochotnicy chętnie wezmą udział w akcjach promujących szczepienia. Na dodatkowe premie z tego tytułu trudno jednak liczyć. Ci, co chcieli, już się zaszczepili- pozostałych trudno do tego przekonać.

W ubiegłym tygodniu ogłoszony został nowy "Program #SzczepimySię z OSP". Gwarantuje on jednostkom ochotniczych straży pożarnych premię na start w wysokości 3 tys. zł za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką przeciwko Covid-19. 

- Pięćdziesiąt nowych chętnych osób na szczepienie u nas na wsi? Nierealne. Niewiele więcej osób tutaj mieszka - mówi jeden z członków OSP z terenu powiatu chełmskiego.

- Nawet ostatnio w naszym ośrodku zdrowia nie udało się zebrać 30 osób chętnych na szczepienia - zauważa wójt Żmudzi Edyta Niezgoda.

 

3 tysiące dla OSP

Zadaniem strażaków biorących udział w akcji szczepienia jest dowożenie personelu medycznego do domu pacjenta, transport pacjentów do punktu szczepień i organizowanie nowego, tymczasowego punktu szczepień. Jeżeli uda się udzielić wsparcia w zaszczepieniu minimum 50 osobom, OSP otrzyma premię na start w wysokości 3 tys. zł. Za każdą kolejną osobę zaszczepioną też są ustalone stawki - 40 zł za pacjenta powyżej 60 roku życia i 20 zł za pacjenta poniżej 60 roku życia. Pula środków jest ograniczona i wynosi 40 mln zł. Najbardziej aktywne jednostki mogą wygrać nagrody finansowe. Za pierwsze miejsce jakaś jednostka dostanie milion złotych.

- Nawet podczas ostatniej imprezy, która odbywała się przy zalewie Dębowy Las, zachęcaliśmy do szczepień. Był zorganizowany punkt informacyjny. Jednak nie było możliwości, żeby był na miejscu punkt szczepień. Zainteresowanie szczepionkami jest zbyt małe - mówi wójt Edyta Niezgoda. - Zaszczepione są nasze panie z KGW, strażacy ochotnicy. Sama też się zaszczepiłam. Kiedy tylko możemy, promujemy szczepienia - dodaje.

W gminie Żmudź w pełni zaszczepionych jest zaledwie 984 mieszkańców. To stanowi 32,6 proc. ogółu populacji.

- Dostaliśmy komunikat w sprawie nowego programu. Jest w fazie konsultacji ze strażakami - mówi wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal. Podobnie jest w wielu innych gminach na terenie powiatu chełmskiego. Strażacy są zainteresowani, ale mają wiele obawy, że nie uda się już zbyt wielu osób zachęcić do szczepień. Mało to jest realne, nawet jeśli do działania przystąpią koła gospodyń wiejskich, które mogą wziąć 8 tys. zł za organizację imprezy promującej szczepienia przeciw Covid-19. Nie wszyscy widzą w tych akcjach szansę na wygraną w walce z epidemią.

- Nie organizujemy Bolkowania w formie festynu, bo nie chcemy narażać ludzi na zakażenie. Trwa stan epidemii w Polsce, nikt go nie odwołał. Organizowanie dużych imprez nie jest zgodne z przepisami - uważa Smal.

W gminie Ruda-Huta w pełni zaszczepionych jest 1451 osób, co stanowi 32,54 proc. mieszkańców. W gminie Wierzbica jest podobnie - 1675 zaszczepionych obiema dawkami, czyli 33,5 ogółu mieszkańców.

 

Chętnych brakuje

- Mamy w gminie dwa NZOZ-y, które prowadzą szczepienia i dodatkowo masowy punkt szczepień. Lekarze podają drugą dawkę pacjentom. Nowych osób, zainteresowanych szczepieniem, jest kilka tygodniowo - mówi wójt Wierzbicy Bożena Deniszczuk.

Mimo wszystko strażacy z gminy Leśniowice zastanawiają się nad wzięciem udziału w akcji. Informacja do wszystkich OSP dotarła w ubiegłym tygodniu. Mają jeszcze czas na podjęcie decyzji. Nadal się też zastanawiają koła gospodyń wiejskich, które mogą wziąć pieniądze na festyny.

- Jeśli coś organizować, to z pompą. Trzeba zapewnić ludziom jakieś atrakcje, żeby nie było wstydu - mówią gospodynie.

- Mamy tylko jeden wniosek złożony w sprawie organizacji imprezy promującej szczepienia. Jest jeszcze czas, bo termin upływa 15 września. Imprezy należy zorganizować do 30 września. Koła też muszą wcześniej umówić termin i podpisać umowę z punktem szczepień - informuje Barbara Kubisiak, kierownik oddziału terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwszy w powiecie wniosek na organizację imprezy złożyła grupa Kreatywni i aktywni z Kumowa Plebańskiego. Wydarzenie zaplanowano na 28 sierpnia w Domu spotkań "Na pograniczu kultur" w Kumowie Plebańskim.

Teraz czytane: Zaatakował siekierą kompana od kieliszka

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe