Chełm: Od września komunikacja miejska bezpłatna

  • 02.08.2021, 09:35 (aktualizacja 06.08.2021, 07:45)
  • AN
Chełm: Od września komunikacja miejska bezpłatna
Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją. Od 1 września autobusami CLA jeździć będziemy bez biletów. Tym samym po dwóch latach kadencji prezydent Chełma spełnił jedną ze swoich sztandarowych obietnic wyborczych.

W sesji wzięło udział 16 radnych. Wszyscy zagłosowali za podjęciem uchwały. Jak czytamy w jej uzasadnieniu, jest co najmniej kilka pozytywnych aspektów tego pomysłu. Bezpłatna komunikacja miejska to ukłon w stronę mniej zamożnej części społeczeństwa, gdyż autobusami CLA jeżdżą głównie osoby starsze i młodzież ucząca się.

Ważny jest też aspekt ekologiczny. Miasto prognozuje, że część chełmian zrezygnuje z przejazdów własnym samochodem ze względów ekonomicznych i praktycznych na rzecz komunikacji zbiorowej. Oznacza to z kolei czystsze powietrze w mieście. Mają do tego zachęcić warunki przewożenia pasażerów, które ulegną zasadniczej poprawie, dzięki wymianie taboru na nowoczesny i eko.

- Następnym aspektem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej będzie ograniczenie ruchu pojazdów indywidualnych w mieście, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz częściowa likwidacja problemu związanego z liczbą miejsc parkingowych w centrum miasta - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Autobusy będą na przystankach punktualnie, bo kierowcy nie będą tracić czasu na sprzedaż biletów w autobusach, a pasażerowie na ich kasowanie.

Analizę skutków finansowych podejmowanej uchwały przekazał radnym prezes CLA Mariusz Chudoba. Od razu podkreślił, że trudno to oszacować, ponieważ w 2019 roku urząd wypowiedział umowy gminom ościennym, z kolei lata 2020-2021 to czas pandemii, więc autobusami jeździło znacznie mniej osób. - Planowane koszty wprowadzenia komunikacji bezpłatnej na rok 2022 wynoszą 8 mln 900 tys. zł netto - poinformował.

- Nie ma czegoś takiego, jak bezpłatna komunikacja, tak jak nie ma bezpłatnych obiadów. Ktoś musi za to zawsze zapłacić - skomentował na sesji przewodniczący Longin Bożeński. - To nad czym dzisiaj się pochylamy i co jest przedmiotem uchwały, jest tak naprawdę wprowadzeniem bezpłatnych przewozów dla pasażerów CLA. Tylko tyle i aż tyle. My, mieszkańcy miasta, czy będziemy korzystać z tej komunikacji czy nie, i tak za to zapłacimy. Nie zapłacą nasi goście. Jest to taki miły gest w stosunku do turystów odwiedzających nasze miasto.

Radosną nowinę prezydent Chełma ogłosił oczywiście na Facebooku. - Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej to jeden z moich głównych postulatów, dlatego tym bardziej cieszę się, że udało się sfinalizować ten projekt. Dziękuję wszystkim, którzy nad nim pracowali. To pierwszy krok w stronę rozwoju transportu publicznego w naszym mieście - stwierdził. - Następny to wymiana taboru Chełmskich Linii Autobusowych, do czego przystępujemy już pod koniec roku. Wtedy trafią do nas pierwsze niskoemisyjne Solarisy, a w ciągu dwóch lat wzmocnimy flotę zeroemisyjnymi, napędzanymi wodorem pojazdami, na których zakup otrzymaliśmy ponad 100 milionów złotych dofinansowania.

Teraz czytane: Galeria handlowa na terenie dawnych zakładów obuwia

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sebastian
Sebastian 04.08.2021, 20:29
Genialne...
Pytajka
Pytajka 03.08.2021, 11:28
Miało być od listopada, później od października a teraz piszecie od września. W końcu się zdecydujcie.
Ja
Ja 04.08.2021, 07:45
Wg Ciebie, to jakiś problem, że będzie wcześniej?

Pozostałe