Chełm: Galeria w dawnej fabryce obuwia

  • 02.08.2021, 08:41 (aktualizacja 06.08.2021, 07:41)
  • AN
Chełm: Galeria w dawnej fabryce obuwia
Miasto przygotowuje zmianę planu zagospodarowania w rejonie ulicy Wojsławickiej w związku z inwestycją, która ma powstać na terenie dawnych zakładów obuwia. Wygląda na to, że w Chełmie będzie kolejna galeria handlowa.

Jak ustaliliśmy, teren ma zagospodarować spółka Wojsławicka Park. Chce tam podobno wybudować galerię handlową. Jej właściciel złożył stosowny wniosek do urzędu miasta, dlatego radni zajmowali się tym tematem na ostatniej sesji. O inwestycję dopytywał na komisji m.in. radny Maciej Baranowski.

- Obecny wygląd tej części miasta pozostawia wiele do życzenia. Nowy inwestor planuje odnowienie budynku i stworzenie tam galerii handlowej oraz prawdopodobnie kina - wyjaśnił radnym Radosław Wnuk, dyrektor departamentu, architektury, geodezji i inwestycji UM. - Być może znajdzie tam zatrudnienie spora liczba osób.

Radny Baranowski zauważył, że miasto skupiło się na zmianach dotyczących konkretnej działki a nie całego obszaru. 

- Nikt nie ma wątpliwości, że teren ten powinien nabrać świeżości. Tylko czego ma dotyczyć głosowanie, oprócz tego, że obiektów handlowych powyżej 2000 tys. mkw. - stwierdził Baranowski. I domagał się szerszej wiedzy na temat tej inwestycji. Nie zadowoliły go ogólne stwierdzenia: "galeria handlowa, może kino, może miejsca pracy".

- Taka wiedza jest potrzebna, ale na etapie głosowania nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego mówimy jedynie o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania. Szczegółowe przepisy zostaną opracowane dopiero w trakcie przygotowywania ostatecznej uchwały - zapewnił dyrektor Wnuk. - Pod obrady miasta trafi ona po dyskusji publicznej.

Baranowski nie dał się przekonać. Zaznaczył, że już na tym etapie rada miasta otwiera furtkę na obiekty wielkopowierzchniowe, a co później, to się okaże.

Wątpliwości w sprawie tej nieruchomości wyraził radny Stanisław Mościcki. Przypomniał, że miasto jest także w radzie wierzycieli wobec spółki, która funkcjonowała przy Wojsławickiej i nie płaciła swoich należności: podatku od nieruchomości. 

- Niedawno na Facebooku prezydent zamieścił informację, że działka została nabyta przez nowego właściciela. Czy faktycznie została nabyta czy wydzierżawiona? Czy w ostatnich latach był składany wniosek o zmianę planu zagospodarowania dla tej działki? Jeśli tak, to kto go składał? - dociekał Mościcki.- Rozumiem, że teraz nieruchomość została wyceniona i wystawiona do sprzedaży z wolnej ręki. Rada wierzycieli musiała zatwierdzić jej zbycie.

Następnie radny zauważył, że nowy właściciel może po zmianie planu rozpocząć inwestycję lub sprzedać działkę, której wartość, dzięki decyzji rady, znacznie wzrośnie. Obawia się, że miasto w tej sytuacji ma dużo do stracenia.

Jaka jest wartość zadłużenia wobec miasta spółki, która ostatnio działała przy Wojsławickiej? Dane objęte są tajemnicą skarbową, ale miasto, jak zapewnia dyrektor Wnuk, zabezpiecza swój interes. Spółka jest w upadłości od 2017 roku, majątkiem zarządza syndyk. Nowa spółka najpierw zawarła z syndykiem umowę dzierżawy z przyrzeczeniem zakupu tej nieruchomości, określeniem kwoty i terminem zawarcia tej umowy. Nieruchomość została sprzedana z wolnej ręki po tym, jak podczas ostatniej licytacji nie było chętnych.

Jak poinformował na sesji dyrektor Wnuk, w 2008 roku firma Sco-Pak także wnioskowała o zmianę planu zagospodarowania tego terenu, ale rada miasta wówczas się na to nie zgodziła. Jeśli nowy właściciel zrezygnuje z budowy galerii i sprzeda działkę przed upływem pięciu lat od zmiany planu zagospodarowania, będzie musiał uiścić na rzecz miasta opłatę planistyczną.

Czytaj także: Nietrzeźwi okupują szlak Green Velo

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe