Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm: W trosce o wizerunek miasta

Urzędnicy z ratusza przygotowują projekt uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości tych właścicieli kamienic w mieście, którzy wyremontują elewacje. Chcą w ten sposób "nagrodzić" ich za to, że zainwestują w poprawę wizerunku miasta.
Chełm: W trosce o wizerunek miasta

O swoim pomyśle prezydent Chełma tradycyjnie poinformował mieszkańców w Internecie. Jak zwykle liczy na opinie mieszkańców.

- Zaniedbane, często szpecące kamienice, budynki w centrum miasta są codziennością. Niestety w zdecydowanej większości jest to własność prywatna. I co tu zrobić? - pyta w poście. - Zdaję sobie sprawę, że odnowienie budynków, kamienic wiąże się z kosztami, dlatego chcemy wyjść naprzeciw i przygotowujemy uchwałę, która zwolni z podatku od nieruchomości tych, którzy wyremontują swoje elewacje.

Prezydent Chełma podkreśla, że podobna praktyka stosowana jest w wielu miastach Polski. Jednym z nich, jak udało nam się ustalić, jest Kraków. Tamtejsza uchwała przewiduje zwolnienie od podatku do wysokości 50 procent wydatków poniesionych w związku z remontem elewacji. Z ulgi może skorzystać każdy, kto płaci podatek od nieruchomości, niezależnie od lokalizacji, wielkości czy przeznaczenia budynku. Jak czytamy w krakowskiej uchwale, do nakładów poniesionych na remont elewacji zalicza się m.in.  wykonanie projektu budowlanego, zakup materiałów budowlanych, malowanie, odnowienie lub uzupełnienie tynków, okładzin i elementów architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, a także wykonanie remontów balkonów. Co ciekawe, o zwolnienie nie mogą się starać właściciele budynków, na których zainstalowano reklamy bez zgody w urzędzie. Jak będzie w Chełmie? Szczegółów prezydent na razie nie zdradza.

Zwolnienia z podatków mają być zachętą do poprawy wizerunku Chełma. To jedyna możliwość, z jakiej może skorzystać samorząd. Jak podkreśla gospodarz miasta, ratusz nie może dofinansować remontów prywatnych budynków.

Teraz czytane: Smród z oczyszczalni nie daje żyć mieszkańcom

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sebastian 04.08.2021 20:40
Bardzo dobry pomysł ...niestety myślę że to nie wystarczy , ludzie może by to zrobili gdyby zrefundowano om całą sumę lub wręcz im za to dodatkowo zapłacono, taka Polska "przypadłość"...

Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama