Chełm: W trosce o wizerunek miasta

  • 30.07.2021, 09:41
  • AN
Chełm: W trosce o wizerunek miasta
Urzędnicy z ratusza przygotowują projekt uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości tych właścicieli kamienic w mieście, którzy wyremontują elewacje. Chcą w ten sposób "nagrodzić" ich za to, że zainwestują w poprawę wizerunku miasta.

O swoim pomyśle prezydent Chełma tradycyjnie poinformował mieszkańców w Internecie. Jak zwykle liczy na opinie mieszkańców.

- Zaniedbane, często szpecące kamienice, budynki w centrum miasta są codziennością. Niestety w zdecydowanej większości jest to własność prywatna. I co tu zrobić? - pyta w poście. - Zdaję sobie sprawę, że odnowienie budynków, kamienic wiąże się z kosztami, dlatego chcemy wyjść naprzeciw i przygotowujemy uchwałę, która zwolni z podatku od nieruchomości tych, którzy wyremontują swoje elewacje.

Prezydent Chełma podkreśla, że podobna praktyka stosowana jest w wielu miastach Polski. Jednym z nich, jak udało nam się ustalić, jest Kraków. Tamtejsza uchwała przewiduje zwolnienie od podatku do wysokości 50 procent wydatków poniesionych w związku z remontem elewacji. Z ulgi może skorzystać każdy, kto płaci podatek od nieruchomości, niezależnie od lokalizacji, wielkości czy przeznaczenia budynku. Jak czytamy w krakowskiej uchwale, do nakładów poniesionych na remont elewacji zalicza się m.in.  wykonanie projektu budowlanego, zakup materiałów budowlanych, malowanie, odnowienie lub uzupełnienie tynków, okładzin i elementów architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, a także wykonanie remontów balkonów. Co ciekawe, o zwolnienie nie mogą się starać właściciele budynków, na których zainstalowano reklamy bez zgody w urzędzie. Jak będzie w Chełmie? Szczegółów prezydent na razie nie zdradza.

Zwolnienia z podatków mają być zachętą do poprawy wizerunku Chełma. To jedyna możliwość, z jakiej może skorzystać samorząd. Jak podkreśla gospodarz miasta, ratusz nie może dofinansować remontów prywatnych budynków.

Teraz czytane: Smród z oczyszczalni nie daje żyć mieszkańcom

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe