Krasnystaw: PGK przeprasza za smród

  • 30.07.2021, 09:28
  • GD
Krasnystaw: PGK przeprasza za smród
Po licznych skargach mieszkańców i naszym artykule Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie wydało oświadczenie w sprawie modernizowanej oczyszczalni ścieków. Kierownictwo spółki przeprasza w nim mieszkańców za tzw. "uciążliwości zapachowe" i tłumaczy, z czego wynikają te problemy.

Z oświadczenia PGK wynika, że do "wzrostu uciążliwości zapachowych przyczyniają się m.in. wyjątkowo wysokie temperatury. Powodują one intensywne parowanie substancji organicznych zawartych w osadzie, który magazynowany jest w suszarniach od marca. Drugim powodem jest niekorzystny rozkład ciśnień odpowiadający za kumulowanie się złowonnego powietrza w obrębie obiektu".

Prezes spółki Andrzej Kmicic zapewnia, że jego przedsiębiorstwo stara się w jak największym stopniu ograniczyć problem emisji zapachów w procesie oczyszczania ścieków. Tłumaczy, że podczas modernizacji oczyszczalni przeprowadzono hermetyzację obiektów powodujących uciążliwości zapachowe. Chodzi o komory tlenowej stabilizacji osadu, zbiornik buforowy osadu oraz stację zlewczą ścieków dowożonych. Tzw. złowonne powietrze jest wyciągane przez wentylatory i oczyszczane w biofiltrach.

 Głównym źródłem przykrych zapachów są osady ściekowe suszone w nowych suszarniach słonecznych. Modernizacja oczyszczalni ścieków prowadzona od ubiegłego roku powodowała czasowe zakłócenia pracy urządzeń technologicznych, przez co osad wytworzony w miesiącach wcześniejszych nie miał optymalnych parametrów. Zawierał dużo wody oraz substancji organicznych.

- Teraz świeży osad trzyma właściwe parametry. Podjęliśmy działania, poza zakresem projektu, zmierzające do efektywniejszej stabilizacji osadu ściekowego. Chodzi o zakup i montaż nowych dyfuzorów. Suszarnia osadu została wyposażona w instalację antyodorową, która pracuje od 1 lipca br. Wszystko to ma przyczynić się do mniejszej uciążliwości zapachowej osadu ściekowego - wyjaśnia prezes.

Andrzej Kmicic podkreśla, że miejska oczyszczalnia ścieków jest jeszcze w fazie czynności rozruchowych i ustawień urządzeń technicznych. Wyraża również przekonanie, że po odbiorze technicznym i technologicznym będzie działała mniej uciążliwie dla mieszkańców oraz zgodnie z wydanymi pozwoleniami.

Spółka czeka na wyniki badań osadu ściekowego wykonywanych przez akredytowane laboratorium, aby w najbliższych dniach dostarczyć go jako naturalny nawóz na pola zainteresowanych rolników. 

- Przepraszamy za uciążliwości związane z pracą oczyszczalni. Wszystkim osobom zainteresowanym problemem, chętnie udzielimy informacji w dni robocze w godzinach od 7 do 15 pod numerem telefonu: 82 576 25 37 - informuje prezes PGK Krasnystaw.

Teraz czytane: Straż Ochrony Zwierząt potrzebuje pomocy

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe