Chełm: Liceum bez pierwszej klasy

  • 27.07.2021, 09:15 (aktualizacja 30.07.2021, 07:52)
  • AN
Chełm: Liceum bez pierwszej klasy
Nie będzie planowanej rekrutacji do klasy o profilu policyjnym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Rodzice uczniów, którzy chcieli kontynuować naukę w tej placówce, nie kryją oburzenia. - Urząd miasta nie wyraził zgody na utworzenie klasy. A czy ktoś pomyślał o tym, co czują teraz nasze dzieci? - pyta jedna z matek.

Miała to być jedyna pierwsza klasa o profilu policyjnym w  mieście. Dlatego uczniowie, którzy właśnie z tym kierunkiem wiązali swoją przyszłość, zostali z niczym.

- Mój syn jest załamany. Poprawiał oceny, aby zdobyć wymaganą liczbę punktów, odłożył sobie już pieniądze na mundur i właśnie się dowiedział, że klasy nie będzie. Jego marzenia legły w gruzach. Chciał kontynuować naukę w dobrej szkole, z potencjałem- tłumaczy nasza rozmówczyni. - Kompletnie tego nie rozumiem.

Kobieta tłumaczy, że sprawdziła w systemie, że klasę policyjna w Ekonomach zadeklarowało w pierwszym wyborze 23 uczniów, ale w sumie zainteresowanych profilem było 37 osób.

- Przecież to wystarczy w zupełności, aby utworzyć klasę, która - zgodnie z informacją - miała mieć 32 uczniów - wyjaśnia. - Jestem zszokowana postępowaniem pani wiceprezydent wobec naszych dzieci, którym odebrano szansę na spełnienie ich marzeń. To dla mnie przerażające, mam dosyć już tych rządów w mieście. Podobno dzieje się tak dlatego, że nabór w I LO jest bardzo słaby i teraz szuka się na siłę uczniów z innych szkół, aby  tamte liceum mogło wyjść z twarzą z tegorocznej rekrutacji. Blokują Ekonomy - szkołę, która jest fajna, aby ratować honor I LO, w którym młodzież nie chce się już uczyć.

Nieco inaczej tłumaczy sytuację dyrektor ZSEiM Edyta Chudoba. Rzeczywiście, do klasy policyjnej zgłosiło się ponad 30 osób, w tym 23 z pierwszego naboru. Jednak po ogłoszeniu wyników egzaminów ósmoklasisty okazało się, że tylko 13 absolwentów uzyskało wymaganą liczbę punktów.

- Aby dostać się do klasy policyjnej, kandydat musiał mieć co najmniej 110 punktów - tłumaczy dyrektor Chudoba. - Niestety, okazało się, że chętnych z wymaganą liczba punktów jest za mało do utworzenia klasy. Dlatego klasa o profilu policyjnym nie powstanie. Skoro osoby te nie przekroczyły wymaganego progu u nas, to tym bardziej nie dostaną się do I LO, w którym próg jest jeszcze wyższy.

W związku z tym w liceum Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych pierwsza klasa nie powstanie. Zaplanowany został bowiem tylko jeden oddział.

Teraz czytane: Jakie plany mają władze miasta wobec chełmskiej synagogi?

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe