Gm. Siennica Różana: NIE dla stacji bazowej sieci 5G

  • 23.07.2021, 11:04
  • GD
Gm. Siennica Różana: NIE dla stacji bazowej sieci 5G
Choć operator sieci komórkowej ma wszystkie pozwolenia, niektórzy mieszkańcy Siennicy Różanej domagają się przerwania rozpoczętej budowy nowego masztu. Twierdzą, że nie wyrazili na nią zgody, bo nikt ich nie informował o planowanej inwestycji. Obawiają się również wpływu nadajnika na ich życie i zdrowie.

Zainteresowani mieszkańcy i przedstawiciele inwestora spotkali się w ubiegłym tygodniu, aby wyjaśnić sporne kwestie. Nowa stacja bazowa sieci Play powstaje w odległości ponad 1 km od głównej drogi w Siennicy Różanej. Mimo takiego dystansu, niektórzy obawiają się niekorzystnego natężenia pola magnetycznego. Na jednej z barierek w tej miejscowości pojawił się nawet baner z napisem „Stop wieży 5G”.

Ze słów kierownika budowy sieci oddziału warszawskiego Play wynikało, że powstaje stacja bazowa, która będzie wykorzystywała częstotliwości 900 MHz i 1800-2100 MHz. Maksymalnie mają one umożliwić transmisję danych w bezpiecznej technologii 4G.

- Każdy operator sieci komórkowej ma obowiązek stałego niwelowania tzw. szarych plam bez zasięgu, bo w przeciwnym razie grozi mu utrata koncesji. W Siennicy Różanej i okolicach, czyli na obszarze 50 kilometrów kwadratowych zamieszkanym przez około 3,4 tys. ludzi, poprawimy go o 90 proc. Opłaca się to bardziej niż rekonfiguracja istniejących nadajników. Choć czasami współpracujemy z naszymi konkurentami, nie zawsze można również skorzystać z ich masztów. Dlatego musimy budować własne wieże - mówił Marek Lipski z sieci Play.

Wybór miejsca na stację bazową wynika z analizy różnych parametrów. Kluczowa jest również zgoda na dzierżawę działki pod taką inwestycję.

Jeden z uczestników spotkania przedstawił badania o szkodliwości niższych częstotliwości na zdrowie dzieci i dorosłych. Inny mówił o braku informacji, że taka stacja bazowa w ogóle powstaje. Mieli o to żal do urzędników.  

- Bardzo dobrze, że doszło do takiego spotkania, ale czemu tak późno? Jak nie zapłacę za śmieci, to zaraz dostaję SMS-a z urzędu gminy. Natomiast jeśli powstaje stacja bazowa, to nie jesteśmy informowani - skwitował inny mieszkaniec.

Przedstawiciele inwestora przekonywali, że to nie jest ich zadanie. Informacje o przygotowaniach do takich inwestycji są zamieszczane w biuletynach informacji publicznej, tablicach ogłoszeń i w sposób zwyczajowo przyjęty na danym obszarze. Nie wnikali, czy i w jakim zakresie mieszkańcy interesowali się wcześniej tą sprawą.

Na spotkaniu wypowiadali się również zwolennicy budowy masztu. Jeden z nich stwierdził, że wielu mieszkańców cieszy się z faktu, że poprawi się dostęp do sieci Play. Dowiedział się, że stacja zostanie uruchomiona do końca bieżącego roku. Wszystko zależy jednak od terminu wykonania przyłącza elektroenergetycznego.

Teraz czytane: Potrącił motocyklistę i... pojechał do sklepu

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe