Chełm: Śmietnik na ulicach i skwerach

  • 20.07.2021, 10:41 (aktualizacja 23.07.2021, 11:54)
  • AN
Chełm: Śmietnik na ulicach i skwerach
- W mieście jest brudno. Wszędzie walają się śmieci, a kosze są przepełnione - mówi oburzona chełmianka.- Widać to zwłaszcza po weekendzie, a właściwie już w niedzielę. To kolejne zgłoszenie w sprawie bałaganu. Podobnych skarg wysłuchujemy od naszych Czytelników niemal codziennie. Sprzątaniem miasta ponownie ma się zająć MPGK.

Kobieta, która tym razem zgłosiła się do naszej redakcji, wracała do domu pieszo z cmentarza komunalnego przy ul. Mościckiego. 

- Pierwsze śmieci dostrzegłam zaraz po wyjściu z cmentarza. W niskopiennych krzewach między boksami handlowymi a ulicą powtykane były butelki, puszki, plastikowe kubki. Im dalej w miasto, tym było gorzej - relacjonuje nam oburzona chełmianka. -  Na krótkim odcinku w kierunku ul. Wolności naliczyła ponad 30 butelek na zieleńcach. Wygląda na to, że o czystość w mieście nikt nie dba.

- Trawa na skarpie przy al. 3 maja, w pobliżu nowego ronda, była wykoszona. Koszenie odsłoniło jednak śmietnik. Co kilka metrów leżały butelki po wódce, albo różne plastiki - dopowiada nasza Czytelniczka. - Oburza mnie niechlujstwo służb odpowiedzialnych za sprzątanie miasta, ale nie mniej jestem zła na ludzi, którzy wyrzucają śmieci i butelki gdzie popadnie. Jak można tak nie dbać o najbliższe otoczenie?

Inna Czytelniczka przysłała nam zdjęcie kosza na śmieci przy ul. Lubelskiej. Odpady wysypują się z niego na chodnik. Widać, że dawno nie był opróżniany.

- Ludzie starają się utrzymywać porządek, bo jak widać - wyrzucają swoje odpady do kosza, ale co z tego, skoro śmietniczka aż kipi? - pyta zdenerwowana pani Bożena. - Takie kosze nie są zbyt dobrą wizytówką naszego miasta.

Wizytówką w niedzielne przedpołudnie nie był ostatnio też plac Łuczkowskiego, który wręcz tonął w śmieciach. Wygląda na to, że służby porządkowe zapomniały posprzątać... Telefonów w sprawie bałaganu, śmieci i niewykoszonej trawy odbieramy od mieszkańców naprawdę sporo. Chełmianie proszą o interwencje w urzędzie, ponieważ sami nie bardzo wiedzą, do kogo mają się zgłosić.

Jest szansa, że w mieście znów może zapanować ład i porządek. Jak poinformował nas Damian Zieliński z gabinetu prezydenta, utrzymaniem czystości w mieście znowu będzie się zajmować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W ubiegłym tygodniu spółka przejęła obowiązki związane z letnim utrzymaniem czystości. Wcześniej było to w gestii Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.

- Zakres umowy obejmuje utrzymanie czystości ulic, placów, skwerów oraz opróżnianie śmietniczek ulicznych. Przedsiębiorstwo planuje systemowe oczyszczanie terenów publicznych, zdając sobie sprawę z istoty poprawy wizerunku przestrzeni miejskiej w kontekście zbliżających się wydarzeń i wzmożonego ruchu turystycznego - informuje Katarzyna Langiewicz z Biura Obsługi Spółki. - Spółka z niepokojem i troską śledzi pojawiające się w lokalnych mediach i portalach społecznościowych doniesienia o miejscach szczególnie zanieczyszczonych.

Miejsca wymagające nagłej interwencji porządkowej można zgłosić do Zakładu Oczyszczania Miasta pod nr tel. 82 565 44 93.

- Pamiętajmy jednak, że samo wprowadzenie dodatkowych rozwiązań nie poprawi wizerunku miasta - nasze otoczenie świadczy o mieszkańcach i ich kulturze. W dużej mierze to od nas, chełmian, zależy czy otaczające nas środowisko będzie czyste i przyjazne, ponieważ utrzymanie porządku wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców. Warto też zadbać o ład i porządek w sąsiedztwie budynków mieszkalnych i o zieleń wokół posesji - dodaje Langiewicz.

Teraz czytane: Motolotniarz-przemytnik spadł w gminie Żmudź i zaginął

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chełmianin
Chełmianin 30.07.2021, 22:26
Ja z domku musze sam wywieźć graty na Bieławin. Wynająć samochód, przyczepę albo czekać na termin odbioru a hrabiostwo z bloków wyniesie pod blok i płacze że nie zabrane.
A walające się śmieci i przepełnione śmietniki to problem wychowania. Zjadłeś kebaba a śmietnik pełny to zanieś papierek do kebaba albo zabierz do innego pustego a nie kładziesz na wierzchu góry śmieci.
i dobrze
i dobrze 20.07.2021, 21:01
MPGK zajmuje się już drugi tydzień sprzątaniem miasta. Syf jak był tak jest. Nie ma kto sprzątać w tej firmie, bo pracowników nie szanujom. Jak człowiek śmieci zbiera to jak smiecie w firmie traktujom ci z biura.
olo
olo 31.07.2021, 21:44
nie chciało się nosić teczki - trzeba opróżniać śmietniczki

Pozostałe