Wakacyjny poradnik pacjenta

  • 18.07.2021, 07:30 (aktualizacja 18.07.2021, 07:37)
  • szer
podróżnik z maseczka w samolocie Fot. www.gov.pl/web/rpp
Rzecznik Praw Pacjenta przygotował broszurę, która ma pomóc bezpiecznie i zdrowo spędzić tegoroczny urlop. Szczególnie pod kątem epidemii z uwzględnieniem najnowszych zmian w przepisach.

W poradniku znajdują się konkretne i przydatne informacje dotyczące przede wszystkim praw pacjenta związanych z korzystaniem z systemu opieki podczas wyjazdu. Warto zapamiętać, że jeśli korzystamy ze świadczeń zdrowotnych w przychodni lub szpitalu, prawa pacjenta przysługują nam zawsze i powinniśmy je znać. W poradniku znaleźć można również między innymi zasady dotyczące zachowania reżimu sanitarnego oraz to, jak się leczyć w czasie epidemii.

Rzecznik przypomina, co zabrać ze sobą w wakacyjnej apteczce. Przed wyjazdem należy zabezpieczyć się w odpowiednią ilość leków, które przyjmujemy na stałe, oraz podpowiada, jak należy postąpić, kiedy nasz lekarz rodzinny przebywa na urlopie lub musimy skorzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania. Jest też mowa o tym, w jakich sytuacjach należy korzystać z głosić się z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a w jakich powinniśmy zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy.

W opublikowanej broszurze zainteresowany znajdzie też informację na temat EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.

W biuletynie odnajdziemy także ważny numer i inne dane, które mogą być pomocne podczas urlopu. Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800 190 590 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18). RPP zachęca także do kontaktu poprzez maila na adres [email protected]

"Wakacyjny poradnik pacjenta" dostępny jest na stronie www.gov.pl/web/rpp/.

Teraz czytane: Krew potrzebna zwłaszcza w lecie

e-wydanie super tygodnia

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe