Gm. Rejowiec Fabryczny: Jarmark pawłowski ze szczepieniem

  • 17.07.2021, 08:30 (aktualizacja 17.07.2021, 08:30)
  • szer
kosze na jarmarku pawłowskim Tak było przed pandemią
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa "Jarmark Pawłowski - ginące zawody" powraca do kalendarza imprez. Władze gminy zapraszają wszystkich miłośników folkloru i tradycji ludowej do udziału w nim. Zgłoszenia twórców przyjmowane są do 25 lipca.

Charakter imprezy, która odbędzie się 1 sierpnia, nawiązuje do staropolskich jarmarków, na których można było kupić wykonywane ręcznie przedmioty i narzędzia codziennego użytku.

- Naszym zamiarem jest, aby te coraz rzadziej spotykane i wykonywane zawody nie znikły z mapy kultury i tradycji Ziemi Lubelskiej – tłumaczy Andrzej Kosz, sekretarz gminy Rejowiec Fabryczny.

Każdego roku w jarmarku bierze udział około 200 twórców ludowych, reprezentujących najprzeróżniejsze zawody. Swoje wyroby oferują między innymi przedstawiciele garncarstwa, bednarstwa, wikliniarstwa, kowalstwa, dekupażu, rzeźby.

Specjalnie dla uczestników jarmarku twórcy ludowi na żywo demonstrują wykonywanie swoich wyrobów. Można osobiście usiąść za kołem garncarskim, stanąć przy kowadle kowalskim, czy innym urządzeniu które niegdyś służyło jako warsztat pracy dla wielu osób. Będzie można sprawdzić swoje zdolności rękodzielnicze.

Jak w każdym roku organizatorzy zachęcają szczególnie dzieci do skorzystania z oferty zagrody edukacyjnej, która będzie przygotowana specjalnie dla nich.

- Na jarmarku nie zabraknie też konkursów, swojskiego jedzenia i muzyki ludowej w wykonaniu kapel i śpiewaków ludowych – mówi sekretarz gminy. - Na naszej scenie zaśpiewają VOX i Drewutnia.

W czasie trwania jarmarku będzie możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19 jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Szczepienia będą prowadzone w godzinach 10-17 przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie, ulica Lubelska 23A.

- Dla pierwszych zaszczepionych osób przewidziane są atrakcyjne upominki – zachęca Andrzej Kosz.

W takich punktach jak ten, który stanie przed GOK, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Po szczepieniu każdy otrzyma certyfikat UCC, popularnie zwany paszportem covidowym.

Twórcy zainteresowani udziałem w „Jarmarku Pawłowskim – ginące zawody” karty zgłoszeń pobrać mogą ze strony internetowej gminy. Tam również dostępny jest regulamin imprezy, zawierający zapisy o zasadach epidemicznych obowiązujących podczas trwania imprezy.

Teraz czytane: Kapela Wójtowicz wróciła z emigracji

e-wydanie super tygodnia

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe