Krew potrzebna zwłaszcza w lecie

  • 15.07.2021, 09:39
  • szer
worki krwi Fot. Pixabay
Lato to trudny okres dla centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Tradycyjnie w wakacje zapasy krwi kurczą się, a potrzeby rosną. Nie pozwólmy, aby w województwie lubelskim zabrakło krwi. Wystarczy pójść do siedziby głównej RCKiK w Lublinie lub oddziałów terenowych i oddać krew.

Lubelskie centrum, w skład którego wchodzą między innymi placówki w Chełmie i Krasnymstawie, przyznaje, że niebezpiecznie niski poziom osiągnęły zapasy krwi grup A Rh- i 0 Rh-. Niewiele jest też z grup A Rh+, 0 Rh+ oraz B Rh-. Ale i to może się zmienić, bo sezon trwa i krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje. Latem – co pokazują statystyki – szpitale zamawiają więcej krwi z racji większej liczby wypadków. Do tego dochodzą planowe zabiegi, więc krew jest bardzo potrzebna.

Na stronie RCKiK w Lublinie oraz na Facebooku centrum umieszczane są komunikaty o ilości zgromadzonej krwi. Warto je śledzić, by w porę móc reagować. Pracownicy centrum przypominają również, że gdy w banku znajduje się dostateczna ilość krwi danej grupy – krwiodawcy mogą oddać tylko osocze lub płytki krwi. Osocze pobierane jest między innymi w oddziale terenowym w Chełmie.

Zarówno pełną krew, jak i płytki krwi, można oddać w dni robocze w godzinach 7-13 oraz w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Punkt mieści się przy ulicy Szpitalnej 53.

Za honorowe oddanie krwi lub osocza można uzyskać wymierne korzyści, między innymi dwa dni wolnego.

30 lipca w godzinach 9-14  przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Chełmie przy ul. Żwirki i Wigury 20 będzie można podzielić się swoją krwią z potrzebującymi. Akcja przebiegać będzie pod hasłem "Oddaj krew z mundurowymi".

Teraz czytane: Delta coraz bliżej

e-wydanie super tygodnia

 

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe