Chełm: Niepełnosprawność, a nie upośledzenie!

  • 15.07.2021, 08:39
  • AN
urząd miasta chełm
Radna Katarzyna Janicka pouczyła urzędników, którzy dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie określają jako upośledzonych umysłowo. Jej zdaniem to skandal, że pracownicy urzędu używają takiego nazewnictwa. Sytuacja miała miejsce na jednej z komisji rady miasta.

Sformułowania te zostały użyte w materiałach, jakie miejscy radni otrzymali na komisję oświaty, kultury i sportu RM. Chodziło o informację o stanie przygotowań szkół i placówek oświatowych miasta Chełm do roku szkolnego 2021/2022, która dotyczy również miejskich placówek specjalnych. Materiał referowała Dorota Choma-Okoń, inspektor w departamencie oświaty UM, na podstawie materiału, jaki radni otrzymali wcześniej na piśmie.

Na określenie uczniów z niepełnosprawnością upośledzonymi natychmiast zareagowała radna Katarzyna Janicka. Do sprawy od razu odniosła się też wiceprezydent Dorota Cieślik, która przeprosiła za tego typu użyte w materiale sformułowania. Obiecała, że zostanie to poprawione.

- Mam nadzieję, że nikogo nie uraziliśmy tymi słowami. Jeśli tak się stało, przepraszam najmocniej - stwierdziła publicznie. 

- Komentarz w tej sprawie jest zbędny, gdyż taka rzecz nie powinna mieć miejsca i to na dodatek w departamencie oświaty - stwierdziła w rozmowie z nami radna Katarzyna Janicka. - Od kilku lat termin używany w przepisach prawa oświatowego to „niepełnosprawność intelektualna”. Właśnie takie pojęcie powinno być stosowane przez szkołę i inne podmioty związane z edukacją. Jedynie w klasyfikacji medycznej rozpoznanie stosowane w ocenie funkcjonowania intelektualnego określa się terminem „upośledzenie”.

Teraz czytane: Rysiek chce kręcić charytatywnie

e-wydanie super tygodnia

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Milka
Milka 25.07.2021, 14:47
Niewyobrażalny skandal, że ktoś nazwał jednostkę chorobową jej poprawną nazwą. Ponieważ w oświacie na kluski mówi się wyłącznie makaron. Proszę się lepiej zająć cięciem godzin dla nauczycieli w chełmskich placówkach i pogarszającymi się warunkami opieki nad dziećmi. Robieniem cyrku medialnego o niczym nie uzasadni pani faktu pobierania diety.
Pedagog
Pedagog 15.07.2021, 11:25
Przepraszam to za mało.Dobrze byłoby zmienić podejście i przyjrzeć się sytuacji dzieci niepełnosprawnych zwłaszcza w jednej z niepublicznych szkół i kwalifikacjom pracującej tam kadry. Podobno w UM był pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.Nic nie słychać o jego działaniach.

Pozostałe