Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Powiat chełmski: Ósmoklasiści z gminy Sawin najlepsi

Egzamin ósmoklasisty pokazał, jak uczniowie pracowali podczas nauki zdalnej i czego nauczyli się w szkole we wcześniejszych latach. Ósmoklasiści z gminy Sawin okazali się najlepsi w powiecie. W szkołach w Żmudzi i Dubience nie ma powodów do radości. Natomiast SP w Okszowie ukończyli świetni matematycy, a SP w Żółtańcach i SP w Święcicy - angliści.
Powiat chełmski: Ósmoklasiści z gminy Sawin najlepsi

Humanistów mamy wielu

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego zawsze wypada lepiej niż z matematyki. I co roku świetnie spisują się w nim uczniowie z gminy Sawin. W tym roku mają pierwsze miejsce w powiecie z wynikiem 70 proc. Na średnią złożyły się na to egzaminy pisane w Szkole Podstawowej w Sawinie prowadzonej przez gminę i w trzech placówkach podległych stowarzyszeniu - w Bukowie Wielkiej, Wólce Petryłowskiej i Czułczycach. Średnia z języka polskiego w SP w Sawinie jest tylko trochę niższa i wynosi 69,2 proc.

- W naszej szkole zdawało 29 uczniów. Z matematyki osiągnęli średnią 49,52 proc., z języka angielskiego - 61,2 proc. Jesteśmy zadowoleni. Mamy wyniki wyższe niż w kraju, województwie i powiecie. Język angielski wypadł trochę niżej, ale dobrze, jak na nauczanie zdalne. Uczniowie też są zadowoleni. Oby było jeszcze lepiej w kolejnych latach - mówi Bożena Rusak, dyrektorka Zespołu Szkół w Sawinie.

Najsłabiej egzamin z języka polskiego napisano w  podstawówkach w Dubience (47 proc.) i w Żmudzi (48 proc.).  Dubieniecka szkoła ma też najsłabszy wynik z matematyki - średnia to 25 procent. Ósmoklasiści ze SP w Żmudzi "położyli" egzamin z języka angielskiego (34 proc.).

- Myślę, że wynika to ze zdalnego nauczania i możliwości dzieci, które w sumie przez 10 miesięcy uczyły się w domach. W miastach było lepiej - mówi Halina Steczuk, dyrektorka SP w Żmudzi.

- Faktycznie wyniki są słabe. Analizujemy przyczyny tych niepowodzeń. Nasi uczniowie przyzwyczajeni są do indywidualnego podejścia. Mają często problemy z internetem, łącza są zrywane, co nie sprzyja nauce. Muszę jednak podkreślić, że żaden z naszych uczniów nie musiał zmieniać wybranej przez siebie szkoły, wszyscy dostaną się tam, gdzie chcieli. Przygotujemy program naprawczy i będziemy go realizowali w przyszłym roku. Zadbamy o zajęcia wyrównujące w formie stacjonarnej - mówi dyrektorka SP w Dubience Beata Krzos.

W niektórych gminach zaskakujące są wyniki małych szkół.  W SP w Święcicy uczniowie zdali rewelacyjnie język angielski - 69,9 proc., a więc powyżej średniej krajowej. Nie najgorzej było też z języka polskiego - 62,9 proc. i matematyki - 44,72 proc. Dla porównania w SP w Wierzbicy średnia z j. angielskiego to 46,48 proc., a z matematyki - 40,1 proc. Język polski wypadł lepiej niż w Święcicy - 65,3 proc.

- Egzamin zewnętrzny, który jest jednym z ważniejszych elementów rekrutacji do szkół średnich, był przeprowadzany już drugi raz z rzędu w trudnym czasie i przy obostrzeniach sanitarnych. Tegoroczne wyniki, w porównaniu z ubiegłorocznymi, wskazują na postęp, ale nie są one w pełni satysfakcjonujące. Ogrom pracy przed nami. Będziemy w dalszym ciągu modyfikować i korygować metody i formy nauczania, doskonalić pracę szkoły, uczyć uczniów, jak mają się uczyć. Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym pracowali z arkuszem egzaminacyjnym, nie tylko podczas próbnych egzaminów zewnętrznych, ale również – w celu poprawy efektów kształcenia – zorganizowane  zostały cztery egzaminy wewnątrzszkolne - mówi Marzanna Jakuta, dyrektorka SP w Wierzbicy.

Ranking szkół w gminie Chełm

Średnia uczniów z gminy Chełm na egzaminie z języka polskiego to 62 proc. To niezły wynik, ale lepsi byli uczniowie w gminach powiatu chełmskiego: Dorohuska, miasta i gminy Rejowiec Fabryczny, Wierzbicy i Sawina. Trochę to inaczej wygląda, gdy się przeanalizuje wyniki wszystkich sześciu szkół w gminie Chełm. Średnią z języka polskiego zaniża SP w Uhrze z wynikiem 53 proc. z języka polskiego. Lepiej poszło uczniom SP w Okszowie i Żółtańcach, gdzie średnia z egzaminu z języka ojczystego wyniosła 67 proc.

Średnia uczniów z gminy Chełm na egzaminie z matematyki to 46 proc. SP w Strupinie z wynikiem 37 proc. wypadła najsłabiej. SP w Okszowie ma 56 proc. z matematyki, a to już wynik godny pochwalenia, nawet lepszy niż w SP w Sawinie.

Język angielski  w gminie Chełm nauczany jest na wysokim poziomie. Potwierdza to średnia (63 proc.), która jest tylko o jednej procent niższa niż w mieście Rejowiec Fabryczny, gdzie uczniowie napisali egzamin z języka obcego najlepiej w powiecie. Jednak słabiej poszło uczniom SP w Stawie (53 proc.). Rewelacyjnie natomiast popisali się uczniowie SP w Żółtańcach, gdzie średnia to 69 proc.

W gminach Rejowieckich

Na terenie gminy Rejowiec Fabryczny egzamin ósmoklasistów pisało 39 uczniów ze szkół w Pawłowie i Lisznie. Ich średni wynik z języka polskiego to 68 proc. O 8 procent powyżej średniej krajowej i powiatowej. Z matematyki ich wiedza oceniona została na 36 proc. a języka angielskiego na 45 proc.

Gdy przyjrzymy się średniej dla poszczególnych szkół, od razu widać, że uczniowie z Liszna to humaniści. Egzamin z języka ojczystego napisali na 70 proc. Niewiele poniżej średniej powiatowej poszedł im egzamin z matematyki – 39 proc. Najgorzej zdali angielski – 45 proc.

- Biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, a mam na myśli pandemię – nie jest źle, choć zawsze mogłoby być lepiej – podsumowuje Ireneusz Nowak, dyrektor szkoły w Lisznie. Nie ukrywa, że bardzo cieszy go wynik z języka polskiego, bo procent, jaki osiągnęli uczniowie, przewyższa i to znacznie średnią dla kraju, województwa i powiatu.

Powyżej średniej są też wyniki z języka polskiego uczniów ze szkoły w Pawłowie – 63 proc. - Jesteśmy zawiedzeni wynikami z matematyki – mówi Dorota Jaszczuk, dyrektor placówki. - Średnia dla szkoły to 30 proc. - Z angielskiego też mogłoby być lepiej. Wiedza uczniów oceniona została w tym przypadku na 46 proc.

W Szkole Podstawowej w Rejowcu Fabrycznym do egzaminów ósmoklasistów przystąpiło 31 uczniów. Z języka ojczystego osiągnęli 66 proc, z matematyki – 32 i języka angielskiego – 64 proc.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników, tym bardziej że ten egzamin, jak i przygotowanie do niego przebiegały w okresie, kiedy większość czasu w szkołach nauka prowadzona była zdalnie – mówi Alicja Dorosz, dyrektor placówki i dodaje, że nauczyciele byli do dyspozycji uczniów także poza lekcjami. Organizowane były konsultacje i zajęcia dodatkowe.

45 ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Rejowcu swój egzamin ze wszystkich przedmiotów napisali poniżej średniej krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. Z języka polskiego i angielskiego osiągnęli po 51 proc., a z matematyki 31 proc. W ubiegłym roku jedynie średnia z matematyki była poniżej średniej powiatowej.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia - to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Średnia krajowa:

język polski – 60 proc.

matematyka – 47 proc.

język angielski – 66 proc.

Średnia wojewódzka:

język polski – 61 proc.

matematyka – 47 proc.

język angielski – 63 proc.

Średnia powiatowa:

język polski – 60 proc.

matematyka – 40 proc.

język angielski – 54 proc.

Teraz czytane: Lepiej znają angielski niż polski?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama