Chełm: Do czego służą czerwone pasy?

  • 09.07.2021, 12:54
  • MP
Chełm: Do czego służą czerwone pasy?
Takie pytanie zadają sobie kierowcy, którzy podróżują wyremontowanym odcinkiem DK-12 w granicach miasta. Zastanawia ich funkcja, jaką właściwie pełnią czerwone pasy ciągnące się wzdłuż ulic Podgórze i Rampa Brzeska.

Takie rozwiązanie drogowe jest w Chełmie nowością, ale od wielu lat stosuje się je w wielu innych miastach, a także poza nimi. Do czego właściwie służą czerwone pasy?

- Pasy malowane na środku jezdni są to pasy manewrowe, które stosuje się na drogach z dużym ruchem tranzytowym - wyjaśnia Damian Zieliński z chełmskiego magistratu. - Kierowcy mogą z nich korzystać, gdy chcą zjechać we wjazd lub skręcić, nie blokując jednocześnie ruchu na głównej drodze.

Część kierowców błędnie uważa pasy manewrowe za pasy awaryjne lub powierzchnię wyłączoną z ruchu. Czerwone pasy świetnie zastępują także pasy przeznaczone do lewoskrętu, a nawet mają nad nimi tę przewagę, że pozwalają jednocześnie zjechać z drogi do posesji, jak i na nią wjechać.

Czytaj również: Diagności już wiedzą, jak obejdą nowe przepisy

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe