Krasnystaw: Anioły opanowały rynek

  • 02.07.2021, 11:41
  • szer
Krasnystaw: Anioły opanowały rynek
Ponad dwumetrowej wielości anioły zadomowiły się na miejskim rynku. Są dziełem rzeźbiarzy biorących udział w plenerze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Kultury „Palata”. – Chcielibyśmy, by zamieszkały tam na stałe – mówi Bronisława Żuk, prezes stowarzyszenia. – Czekamy, co na to powie konserwator zabytków.

Na tegoroczny plener, którego hasło brzmiało „Krasnostawskie Anioły”, zjechali do Krasnegostawu artyści z różnych regionów Polski. Byli rzeźbiarze między innymi z Podlasia, Śląska, Pomorza czy Mazowsza. Przez pięć dni ich pracownią był miejski rynek. Dzięki temu mieszkańcy miasta i turyści mogli podpatrywać, jak tworzą swoje dzieła, jak z olbrzymich kloców drewna wydobywają „zaklęte” w nich anioły.

- To było naprawdę ciekawe – mówi Bronisława Żuk. – Wielu obserwatorów nie mogło uwierzyć, że rzeźbiarz posługuje się nie tylko dłutem, ale na początku tworzenia, szczególnie tak dużych rzeźb, niezbędnym narzędziem jest piła.

Artyści - Natasza SobczakMariusz OpokaAndrzej MirończukBogusław MigielMarcin RóżyckiZenon Stańko – chętnie opowiadali o swojej pracy i dzielili się swoim doświadczeniem. W Krasnymstawie większość z nich ma już swoich wiernych fanów. Nie był to bowiem ich pierwszy udział wydarzeniu zorganizowanym przez „Paletę”. W ubiegłym roku rzeźbili postacie do stajenki betlejemskiej.

W tym roku krasnostawski plener rzeźbiarski obchodził też mały jubileusz. Zorganizowany został już po raz piąty. Swój udział w jego przygotowanie miał Urząd Miasta Krasnystaw, który wyasygnował na ten cel 17 tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie zadbało o drewno. Do przyjęcia artystów przyczyniło się też liczne grono sponsorów.

Kilkanaście tygodni wcześniej stowarzyszenie zorganizowało plener malarski. Jego tematem były „Dwory i dworki Krasnegostawu i okolic”. Z zaproszenia do udziału w nim skorzystało 11 twórców. Wernisaż prac powstałych podczas tego wydarzenia odbył się podczas podsumowania pleneru rzeźbiarskiego.

Czytaj również: Zalanie samochodu a odszkodowanie. Kto ponosi odpowiedzialność?

 

szer

Gdzie spędzasz tegoroczne wakacje?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe