Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Oszuści podszywają się pod rachmistrzów!

- Skąd mam mieć pewność, że odwiedził mnie rachmistrz a nie oszust? – pyta nasz Czytelnik. – Jestem starszym, schorowanym człowiekiem, nie byłem w stanie dokonać samospisu przez Internet, bo się zwyczajnie na tym nie znam. Nikt do mnie też jeszcze nie zadzwonił. Zatem powinien oczekiwać rachmistrza w domu. Przyznam się jednak, że mam pewne obawy…
Oszuści podszywają się pod rachmistrzów!

Pan Janusz boi się, bo kilka lat temu ktoś pod pretekstem sprawdzenie wodomierzy wdarł się do mieszkania jego sąsiadki. Na szczęście skończyło się wtedy na strachu, ale gdyby miała w domu oszczędności, pewnie by je straciła.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to kolejna okazja dla oszustów. Już od 23 czerwca rachmistrzowie odwiedzają osoby, które nie dokonały spisu przez Internet ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Policja apeluje zatem o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami, które mogą podszywać się pod rachmistrzów. Pamiętajmy, że oszuści mogą wykorzystać okazję, chociażby do wyłudzenia naszych danych.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, gdy rachmistrz zapuka do naszych drzwi? Przede wszystkim każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora i  okres, na jaki został wystawiony.

- Co ważne, że zadawane przez rachmistrza pytania nie dotyczą ani ilości zgromadzonych na kontach pieniędzy, ani posiadanych w domu kosztowności. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom nas odwiedzającym numerów kont bankowych, loginów czy haseł. Jeśli osoba podająca się za rachmistrza, będzie pytała o takie dane, to znak, że mamy do czynienia z oszustem – informuje podkomisarz Anna Kamola z zespołu prasowego KWP w Lublinie.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Teraz czytane: IV LO w Chełmie najpopularniejsze wśród licealistów

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama