Podwójna laureatka

  • 28.06.2021, 12:05 (aktualizacja 02.07.2021, 08:11)
  • AN
Podwójna laureatka
Społeczność I LO znów ma powody do dumy, tym razem za sprawą drugoklasistki Aleksandry Majówki, która została laureatką dwóch olimpiad. Dzięki udziałowi w jednej z nich uczennica ma już w kieszeni indeks na studia prawnicze.

Aleksandra Majówka została laureatką Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości organizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. 30 marca uczestniczyła w eliminacjach centralnych, w których brało udział 20 najlepszych uczniów z całej Polski.

- Tematyka zagadnień, składających się na program olimpiady, dotyczyła ważnych kwestii, na dodatek bliskich młodym ludziom, takich jak m.in. zdolność do czynności prawnych, odpowiedzialność karna małoletnich, ochrona praw konsumentów, prawo w sieci, prawo autorskie, prawo samorządowe, zagadnienia ustrojowe, a także szeroko rozumiana wiedza o społeczeństwie - wyjaśnia Ewa Betiuk, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, która przygotowywała licealistkę do obydwu konkursów. - Pytania sprawdzały także wiedzę z zakresu Konstytucji RP oraz obowiązujących na jej terenie kodeksów na poziomie akademickim.

Ola, uzyskując tytuł laureata, otrzymała nagrodę finansową oraz indeks na studia prawnicze.

Z kolei 12 czerwca na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się dwuetapowe eliminacje VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym organizowane przez Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku. Tematem przewodnim tegorocznych zawodów olimpijskich było funkcjonowanie we współczesnym świecie Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Aleksandra Majówka znakomicie poradziła sobie z tym trudnym zagadnieniem. Ostatecznie została laureatką X miejsca. Oprócz zaszczytnego tytułu otrzymała indeksy na uczelnie wyższe, w tym jakże prestiżowy na Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nagrody rzeczowe ufundowane przez prezydenta Białegostoku i Parlament Europejski oraz puchar posła na Sejm IX kadencji Aleksandra Miszalskiego. Ola została też nagrodzona udziałem w wyjeździe studyjnym do Brukseli, gdzie będzie mogła bliżej poznać funkcjonowanie instytucji Unii Europejskiej.

Teraz czytane: Ulewne deszcze zalały posesje i Biedronkę w gminie Wojsławice

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe