Bon na zdrowie

  • 25.06.2021, 10:02
  • szer
Bon na zdrowie
Każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Dzięki niemu będzie mógł zweryfikować swój stan zdrowia po ponad roku walki z pandemią Covid-19.

Żeby skorzystać z badań, trzeba będzie wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Dzięki temu zostanie wygenerowane odpowiednie zlecenie. Ci, którzy nie korzystają z IKP, będą mogli się zapisać za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Wypełniając ankietę, będzie trzeba podać informacje dotyczące swojego zdrowia. Ważne, by na pytania odpowiadać jak najdokładniej, bo to pozwoli na dokładną ocenę czynników ryzyka, dzięki czemu lepiej będzie można dopasować pakiet badań profilaktycznych. Obejmie on od 6 do 12 rodzajów badań. Każdy uprawniony będzie mógł z nich skorzystać w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 plus”.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie będzie wymagała wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Program zakłada trzy rodzaje pakietów badań: dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

W pakiecie badań dla kobiet znalazły się: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatynina, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajona w kale.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn to: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatynina, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajona w kale, PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn będzie zawierał: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocenę miarowości rytmu serca.

Program „Profilaktyka 40 PLUS” będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r. Aby ułatwić dostęp do badań profilaktycznych, resort zdrowia do końca 2021 roku zniósł limity przyjęć do specjalistów i na badania specjalistyczne.

Czytaj również: Jeśli bierzesz te leki - lepiej unikaj słońca

 

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe