Łysak i Krawczyk na podium w Poland Open

Z udziałem 450 zawodników i zawodniczek z 44 reprezentacji narodowych na warszawskich matach rozegrany został Międzynarodowy Turniej Poland Open w zapasach kobiet, Memoriał Władysława Pytlasińskiego w stylu klasycznym oraz Memoriał Wacława Ziółkowskiego w stylu wolnym. W biało-czerwonych barwach do walk o medale w ostatnim sprawdzianie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio stanęło troje reprezentantów Cementu Gryfa Chełm.

W turnieju Poland Open nasz kraj reprezentowały Anhelina Łysak i Katarzyna Krawczyk, z kolei w Memoriale Władysława Pytlasińskiego wystąpił Szymon Szymonowicz. Najlepszą formę z tej trójki zaprezentowała ta pierwsza zawodniczka, startująca w kategorii wagowej do 59 kg. Aktualna wicemistrzyni Europy i tegoroczna brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski przeszła przez turniej jak burza, tracąc w pięciu pojedynkach zaledwie jeden punkt techniczny, a zdobywając ich aż 40. Bilans ten jest wręcz imponujący. Rywalizację na warszawskich matach zawodniczka Cementu rozpoczęła od pewnego zwycięstwa (7:1) nad Ukrainką Yuliią Lisovską. W kolejnej rundzie o nieprzeciętnych umiejętnościach i znakomitej dyspozycji Łysak przekonała się Rosjanka Anastasia Sidelnikowa, która uległa Polce 0:11. W trzeciej konfrontacji pochodząca spod Lwowa zapaśniczka znów była bezlitosna dla swojej rywalki. Tym razem wypunktowała (10:0) reprezentantkę Kirgistanu Nazirę Marsbek Kyzy, dzięki czemu awansowała do półfinału. Na tym etapie na zawodniczkę chełmskiego klubu czekała Diana Kayumova z Kazachstanu. Również i ona szybko została odprawiona z kwitkiem. Łysak odniosła pewne zwycięstwo (10:0), meldując się tym samym w wielkim finale. W walce o złoty medal Anhelina po raz drugi w tym turnieju zmierzyła się z Lisovską i ponownie nie dała jej najmniejszych szans. Tuż przed końcem drugiej minuty pojedynku reprezentantka Polski położyła swoją przeciwniczkę na plecy, odnosząc triumf w rankingowym turnieju Poland Open.

Na podium w Warszawie stanęła również Katarzyna Krawczyk (kat. wagowa 53 kg). Turniej rozpoczęła ona od zwycięstwa (przy stanie 6:6) nad świeżo upieczoną mistrzynią panamerykańską, Amerykanką Ronną Marie Heaton. Mniej szczęścia utytułowana zapaśniczka Cementu miała w starciu półfinałowym, przegrywając przy stanie 2:2 z Ukrainką Krystyną Berezą, mającą w swoim dorobku m.in. dwa medale Młodzieżowych Mistrzostw Świata.

Na osłodę Katarzynie Krawczyk pozostał bój o brązowy krążek. I ten bój zapaśniczka chełmskiego klubu rozstrzygnęła na swoją korzyść, pokonując 13:8 Rosjankę Milanę Makhachevę Dadashevę, zwyciężczynię silnie obsadzonego Międzynarodowego Memoriału Ivana Yarigina.

Po zakończonej rywalizacji obie reprezentantki Cementu udały się do Centralnego Ośrodka Sportu w Spale na międzynarodowe zgrupowanie szkoleniowe.

W stolicy Polski rywalizował także Szymon Szymonowicz (kat. wagowa do 87 kg), który walczył o medal w Memoriale im. Władysława Pytlasińskiego. W pierwszym pojedynku wygrał on przez przewagę techniczną z reprezentantem Algierii Bachirem Sid Azarem. Z kolei w drugim starciu chełmianin uległ 1:4 silnemu Turkowi Metehanowi Basarowi i ostatecznie został sklasyfikowany na siódmym miejscu.