NIK zawiadomiła prokuraturę

  • 21.06.2021, 11:07
  • (apm)
NIK zawiadomiła prokuraturę
Prokuratura Okręgowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia o nieudostępnienie informacji publicznej dotyczącej podwyżek członków zarządu i rad nadzorczych miejskich spółek. Do nieprawidłowości miało dojść jeszcze w 2017 r.

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Lublinie w ubiegłym roku przeprowadziła kompleksową kontrolę działalności spółek komunalnych podległych Urzędowi Miasta Chełm za lata 2016 - 2019. W kwietniu ub. r. gotowe było już wystąpienie pokontrolne. Co ciekawe, dopiero w marcu tego roku NIK zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Lublinie o nieprawidłowościach dotyczących nieudostępnienia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełm uchwał w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek podległych miastu.

W następstwie zawiadomienia NIK-u lubelska okręgówka wszczęła śledztwo, a w kwietniu przekazała je do ośrodka zamiejscowego w Chełmie. Sprawa dotyczy art. 23 ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej. NIK zakwestionowała działania urzędników jako niezgodnie z przepisami ustawy.

Jak dowiedzieliśmy się w prokuraturze, to dopiero pierwszy etap śledztwa. Przesłuchany zostanie organ zawiadamiający, czyli kontrolerzy z NIK-u. Śledczy muszą potwierdzić, że rzeczywiście nie było stosownych publikacji, jeśli tak, to dlaczego i kto był za to odpowiedzialny – czy była prezydent Chełma, czy kierownik jakiegoś wydziału, a może urzędnik, który nie wykonał polecenia.

Za takie naruszenie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Teraz czytane: Za seksbiznes do sądu - przestępstwo za pomocą ogłoszeń mieszkaniowych

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe