Zapłacimy za kopalnię, której nie ma?

  • 14.06.2021, 09:44
  • DBEZ
Zapłacimy za kopalnię, której nie ma?
Piszą o tym niemal we wszystkich portalach ogólnopolskich. Australijska spółka Prairie Mining Limited chce od Polski 4,2 mld złotych za blokowanie rozwoju należących do niej dwóch kopalni. Jedna z nich zlokalizowana miała być w Kuliku w gminie Siedliszcze.

Australijska spółka zarzuca naszemu państwu m.in. złamanie dwustronnej umowy inwestycyjnej zawartej między Polską a Australią. Twierdzi, że działania RP miały na celu zablokowanie rozwoju kopalń Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym i Dębieńsko na Górnym Śląsku. W efekcie - według Prairie - polskie władze pozbawiły spółkę całej wartości jej inwestycji w Polsce. Sprawę będzie rozstrzygał Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze.

Żądana kwota 4,2 mld zł „obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami” – podała firma w komunikacie.

Prairie Mining groziła Polsce międzynarodowym arbitrażem już w 2018 r. Australijska spółka straciła wówczas wyłączność na ubieganie się o koncesję wydobywczą. Potem Sąd Okręgowy w Warszawie stanął po jej stronie. Wydał zakaz udzielania koncesji, zawierania umów oraz udzielania koncesji poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych wszelkim innym podmiotom niż Prairie Mining. Później karta się odwróciła, a Sąd Apelacyjny zniósł ten zakaz i koncesję uzyskał LW Bogdanka. W międzyczasie do grona przeciwników powstania kopalni Jan Karski w Kuliku dołączyli ekolodzy z Greenpeace Polska. Z ich raportu wynikało, że wydobycie węgla w naszym regionie bardzo negatywnie wpłynie na przyrodę, szczególnie w Poleskim Parku Narodowym.

Więcej znajdziecie w najnowszym wydaniu Super Tygodnia

Czytaj również: Chwycili za broń pod wpływem alkoholu - teraz grozi im więzienie

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe