Sterylizacje przełożone nie wiadomo na kiedy

  • 08.06.2021, 06:33 (aktualizacja 11.06.2021, 07:29)
  • AN
Sterylizacje przełożone nie wiadomo na kiedy
Ratusz chciał zlecić sterylizację bezdomnych kotek z terenu miasta. Postępowanie o udzielenie zamówienia zostało jednak unieważnione, bo nie wpłynęła żadna oferta. - Może dlatego, że na złożenie ofert były zaledwie trzy dni - denerwuje się pani Agnieszka, która opiekuje się bezdomnymi kotami.

Sterylizacja bezdomnych kotek to proces trudny i złożony. Wymaga nie tylko środków, ale i zaangażowania osób, które na co dzień opiekują się bezdomniakami. I to one mają żal do urzędu miasta, że na przygotowanie i złożenie ofert dał zaledwie kilka dni. Najlepiej wiedzą, jak ważne jest, aby w porę przeprowadzić takie zabiegi.

- To zdecydowanie za krótko. Każdy z nas gdzieś pracuje, ma swoje obowiązki, rodziny. Angażujemy swój wolny czas, którego zostaje nie tak dużo. Dlatego uważam, że wyznaczenie tak krótkiego czasu na przygotowanie oferty to jakaś pomyłka - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Jak wyjaśnia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta, miasto nie ogłaszało przetargu na sterylizację bezdomnych kotów, lecz postępowanie o udzielenie zamówienia. Zostało ono unieważnione, bo nikt się nie zgłosił. Sęk w tym, że były na to trzy dni. Urzędnicy jednak nie mają sobie nic do zarzucenia.

- Wymienione postępowanie było przeprowadzone zgodnie z zasadami określonymi w „Regulaminie udzielania zamówień publicznych w Urzędzie Miasta Chełm i miejskich jednostkach organizacyjnych", stanowiącym załącznik do Zarządzenia nr 964/21 Prezydenta Miasta Chełm z dnia 4 lutego 2021 r. w sprawie regulaminu udzielania zamówień publicznych w Urzędzie Miasta Chełm i miejskich jednostkach organizacyjnych. Wykonawcy mieli 3 dni robocze na złożenie oferty, zgodnie z przepisami w/w Regulaminu - Zieliński powołuje się na przepisy i zapewnia, że podczas przygotowywania postępowania korzystano z doświadczenia z poprzednich lat.

Kiedy ogłoszone zostanie kolejne postępowanie? Tego na razie nie wiadomo. Jak twierdzi Zieliński, po konsultacjach z weterynarzami, ze względu na nadchodzący czas upałów niekorzystny dla przeprowadzania tego typu zabiegów, kolejne postępowanie zostanie przeprowadzone w terminie późniejszym.

- Nie rozumiem, na co teraz czekamy? Aż kotki znów zajdą w ciążę? Każde odwlekanie tego typu zabiegów rodzi konsekwencje. Wygląda to tak, jakby urzędnikom nie zależało na przeprowadzeniu zabiegów, a jedynie odfajkowaniu zlecenia tego typu działań - mówi oburzona kobieta. - Przecież im szybciej te sterylizacje dojdą do skutku, tym lepiej. Proces wyłapywania kotów do zabiegu też może trwać.

Weterynarz Karol Żelechowski przekonuje, że zabiegi kastracji najlepiej przeprowadzać w miesiącach poprzedzających okres wiosenny, jak i cały okres letni i jesienny. Ale im szybciej, tym lepiej.

- Aktywność rujowa zależna jest w dużej mierze od długości dnia świetlnego - tłumaczy.

Dlaczego to takie ważne? Lek. wet. Karol Żelechowski wyjaśnia:

- Pojęcie kastracji dotyczy zarówno samic, jak i samców. Zabieg polega na całkowitym usunięciu macicy wraz z jajnikami, a w przypadku samców - jąder. Sterylizacja polega zaś na podwiązaniu jajników/jąder, bez ich usuwania. Kastracja jest więc zabiegiem skuteczniejszym, eliminującym ryzyko ropomacicza w przypadku kotek i zmniejsza szansę wystąpienia nowotworów, związanych z układem rozrodczym.

Teraz czytane: Urzędnicy zapraszają do udziału w debacie na temat stanu Chełma

 

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Elka
Elka 11.06.2021, 12:35
Walka z bezdomnością zwierząt to fikcja. Kotki sterylizuje się na początku roku, a nie jak są w wysokiej ciąży lub karmią kocięta.
MM
MM 10.06.2021, 22:12
Tylko sterylizacja zapobiega bezdomności zwierząt. A bezdomności to tułaczka, głód i cierpienie. Wie ok tym każdy, kto ma dobre serce i odrobinę empatii. W UM Chełm chyba jej niestety zabraklo😥. I tylko zwierzat zal!
Magdalena
Magdalena 10.06.2021, 12:35
Udawać, że się pomaga i pracuje na rzecz zwierząt to w UM potrafią. Przykre.
pleple
pleple 09.06.2021, 12:02
To jakaś kpina. Jest mnóstwo bezdomnych zwierząt w Chełmie, wysyp kociąt, co chwilę ktoś ogłasza zbiórki i prośby o adopcję. Podejście urzędników jest okrutne i bezmyślne. Powinno być rozpisane nowe postępowanie i program powinien wejść w życie, tak jak się to robi w cywilizowanych społecznościach, żeby ograniczyć cierpienie zwierząt, spowodowane bezmyślnością człowieka.

Pozostałe