Chłopiec zniknął z placu zabaw

  • 07.06.2021, 23:18 (aktualizacja 11.06.2021, 07:27)
  • TS
zagubione dziecko
Chwile grozy przeżyła matka 10-letniego chłopca. Jej syn wyszedł na plac zabaw i przez dłuższy czas nie wracał do domu. Kiedy kobieta postanowiła go zawołać, zorientowała się, że zniknął bez śladu. Przerażona, ze łzami w oczach, powiadomiła policję.

To historia, która przypomina zaginięcie 11-letniego Sebastiana z Dąbrówki Małej pod Katowicami (chłopiec został uprowadzony i zamordowany), na szczęście w tym przypadku wszystko skończyło się dobrze. W sobotę (29 maja) do włodawskiej komendy zgłosiła się mieszkanka gminy Włodawa. Przerażona kobieta oznajmiła, że nie wie, gdzie jest jej 10-letni syn.

- Z relacji zgłaszającej wynikało, że chłopiec trzy godziny wcześniej wyszedł na plac zabaw znajdujący się przed blokiem i nie wrócił do domu. Nie było go również na placu. Zaniepokojona matka nie wiedziała, gdzie może przebywać jej dziecko – informuje sierż. sztab. Elwira Tadyniewicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

Służby ratunkowe zostały postawione na nogi. Szczęśliwie już po zaledwie kilku minutach od wysłania na miejsce funkcjonariuszy, udało się odnaleźć chłopca. Bawił się na innym placu zabaw. Został przekazany pod opiekę matce.

- Każdego roku przyjmujemy tego typu zgłoszenia. Wakacyjny wypoczynek, beztroskie spędzanie czasu wolnego, podróże i związane z nimi odwiedzanie wielu miejsc w przestrzeni publicznej sprzyja zaginięciom najmłodszych – mówi sierż. sztab. Tadyniewicz. - Dzieci najczęściej gubią się w miejscach zbiorowego wypoczynku, tj. na plaży, w parkach rozrywki, pływalniach, w centrach handlowych, podczas wszelkiego rodzaju imprez plenerowych oraz wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, a charakter miejsca odwraca uwagę rodziców od ich pociech. Często do zaginięcia dziecka przyczynia się także roztargnienie opiekunów – przestrzega rzeczniczka włodawskiej komendy.

 

Zasady, o których należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka:

- nigdy i nigdzie nie pozostawiaj małego dziecka bez opieki,

- dbaj o dobre relacje z dzieckiem; zaniedbane emocjonalnie dzieci, czy nastolatkowie uciekają lub szukają pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić,

- naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych, również samego imienia,

- uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało cię o tym, gdzie jest, jak również o zmianie swoich planów,

- naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie oddalało się z nieznajomym,

- naucz dziecko numerów telefonu do rodziców oraz adresu, pod którym mieszka,

- wytłumacz swojemu dziecku, aby zawsze, kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie, głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

 

Najważniejsze zasady postępowania w przypadku zaginięcia dziecka:

- jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę policji,

- sprawdź, czy dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów, czy u innych członków rodziny,

- sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice),

- zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym; w sytuacjach wyjątkowych pozwoli to policjantom na rozpoczęcie procedury „Child Alert”.

Czytaj również: Chciał wieźć dzieci na wycieczkę autokarem - okazało się, że jest nietrzeźwy

 

e-wydanie super tygodnia

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe