Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej” [ZDJĘCIA]

  • 07.06.2021, 12:22 (aktualizacja 22.06.2021, 14:51)
  • AN/juna
plakat wystawy "Papierkowa Królowa"
W piątek, 11 czerwca o godz. 17 w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 odbył się wernisaż i otwarcie wystawy „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Przy okazji tej wystawy zostały też zaprezentowane kolorowe murale inspirowane motywami wycinanek.

Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów, której największą pasją było wycinankarstwo. Artystka jest autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek, 150 z nich możemy zobaczyć na wystawie. Są to witraże, wycinanki z motywem „drzewa życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawione najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim stylizowane i realistyczne kwiaty.

- Prace Marii Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin. Twórczyni łączyła te materiały ze sobą wyjątkowo umiejętnie. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło - charakteryzuje twórczość artystki kuratorka tej wystawy Małgorzata Podlewska-Bem z chełmskiego muzeum. 

Maria Chaberko sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej „trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego (…) Moje wycinanki są odmienne od innych, to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości”.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja katalogu zawierającego 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez Marię Chaberko oraz prezentacja muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskich artystów Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai. Malowidła powstały na ogrodzeniu i ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego chełmskiego muzeum, przy ul. Lubelskiej 56A. 

Wystawę "Papierkowa Królowa" można oglądać aż do września w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Ta ekspozycja to tylko część większego projektu, pt. "Papier, nożyce, talent. Opowieści o chełmskich wycinankarkach" realizowanego przez Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, którego autorkami są Małgorzata Podlewska-Bem i Ilona Sawicka. W jego ramach od czerwca do września w muzeum będą organizowane także darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży związane ze sztuką tworzenia wycinanek, wykorzystania ich do tworzenia zabawek i dekoracji. Na warsztaty "Wycinankowa baletnica" czy "Kwiatowe wycinanki" można się zapisywać telefonicznie pod numerem 82 565 47 84. 

Na wrzesień przewidziano jeszcze kolejną odsłonę projektu "Papier, nożyce, talent", czyli spotkanie z uznaną artystką ludową - Stanisławą Mąką - nagrodzoną niedawno nagrodą im. Oskara Kolberga. Spotkanie będzie połączone z prezentacją jej prac i warsztatami wycinankarskimi pod jej okiem.

Więcej informacji o tych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza oraz na jego profilu facebookowym. Wystawa oraz towarzyszące jej wydarzenia są objęte patronatem medialnym Super Tygodnia Chełmskiego. 

Galeria zdjęć: Grzegorz Zabłocki


 

AN/juna

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe