Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”

  • 07.06.2021, 12:22 (aktualizacja 14.06.2021, 15:44)
  • AN/juna
plakat wystawy "Papierkowa Królowa"
W piątek, 11 czerwca o godz. 17 w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 odbył się wernisaż i otwarcie wystawy „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Przy okazji tej wystawy zostały też zaprezentowane kolorowe murale inspirowane motywami wycinanek.

Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów, której największą pasją było wycinankarstwo. Artystka jest autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek, 150 z nich możemy zobaczyć na wystawie. Są to witraże, wycinanki z motywem „drzewa życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawione najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim stylizowane i realistyczne kwiaty.

- Prace Marii Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin. Twórczyni łączyła te materiały ze sobą wyjątkowo umiejętnie. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło - charakteryzuje twórczość artystki kuratorka tej wystawy Małgorzata Podlewska-Bem z chełmskiego muzeum. 

Maria Chaberko sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej „trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego (…) Moje wycinanki są odmienne od innych, to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości”.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja katalogu zawierającego 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez Marię Chaberko oraz prezentacja muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskich artystów Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai. Malowidła powstały na ogrodzeniu i ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego chełmskiego muzeum, przy ul. Lubelskiej 56A. 

Wystawę "Papierkowa Królowa" można oglądać aż do września w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Ta ekspozycja to tylko część większego projektu, pt. "Papier, nożyce, talent. Opowieści o chełmskich wycinankarkach" realizowanego przez Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, którego autorkami są Małgorzata Podlewska-Bem i Ilona Sawicka. W jego ramach od czerwca do września będą organizowane także warsztaty dla dzieci i młodzieży związane ze sztuką tworzenia wycinanek, wykorzystania ich do tworzenia zabawek i dekoracji. Na wrzesień przewidziano kolejną odsłonę tego projektu, czyli spotkanie z uznaną artystką ludową - Stanisławą Mąką - nagrodzoną niedawno nagrodą im. Oskara Kolberga. Spotkanie będzie połączone z prezentacją jej prac i warsztatami wycinankarskimi pod jej okiem. 

Więcej informacji o tych wydarzeniach będzie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza oraz na jego profilu facebookowym oraz oczywiście w Super Tygodniu Chełmskim, który objął je patronatem medialnym. 

AN/juna

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe