Mniej zachorowań, coraz więcej zaszczepionych

  • 07.06.2021, 06:09 (aktualizacja 11.06.2021, 07:25)
  • szer
szczepienie w hali sportowej
Do soboty (5 czerwca) w mieście preparat przeciw Covid-19 przyjęło prawie 38 600 osób, w tym blisko 13 500 jest już po drugiej dawce. A chętnych, którzy chcą się zaszczepić - wbrew obiegowej opinii - wcale nie ubywa, przynajmniej w punkcie działającym w szpitalu.

- Nie zauważamy spadku zainteresowania szczepieniami przeciwko koronawirusowi – mówi Marta Garmol, kierownik działu świadczeń, a równocześnie koordynatorka szczepień w chełmskim szpitalu. – Każdego dnia wykonujemy około 400-500 szczepień i nic w najbliższym czasie się nie zmieni, co najwyżej może nam przybyć pacjentów, bo na szczepienia przychodzą osoby nowe. Nawet w Boże Ciało zaszczepiliśmy 218 osób – dodaje.

Dotychczas w szpitalu zastrzyk przeciw Covid-19 przyjęło już ponad 21 100 osób, w tym ponad 8 tysięcy przeszło już pełny cykl szczepień.

Drugi punkt szczepień masowych działa w hali MOSIR. W ciągu trzech tygodni zaszczepionych zostało tu około 4,5 tysiąca osób, zaś od początku realizacji szczepień przez miejski ZOZ - jak powiedział nam jego dyrektor Mariusz Żabiński - już prawie 8,5 tysiąca osób. Blisko połowa zaszczepiona jest dwoma dawkami.

Dyrektor mówi, że maleje zainteresowanie szczepieniami wśród osób starszych. Muszą one jednak pamiętać, że koronawirus wciąż krąży wokół nas i choć zachorowań jest zdecydowanie mniej, wciąż się zdarzają. W ubiegłym tygodniu w szpitalu w Chełmie hospitalizowanych z powodu Covid-19 było ponad 20 pacjentów.

 

Szczepią coraz młodszych

Od poniedziałku (7 czerwca) ruszają szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak ich starszym kolegom (16-17 lat) podawany im będzie preparat Pfizera. Dziecko na szczepienia musi zapisać rodzic lub prawny opiekun.

- Na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się tak, jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych – poinformował minister Michał Dworczyk.

Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że w czerwcu rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach. Do wszystkich dyrektorów i wychowawców klas mają trafić materiały informacyjne na temat szczepień i możliwości zaszczepienia się. Po wakacjach natomiast rozpocznie się zbieranie kwestionariuszy medycznych od rodziców zainteresowanych zaszczepieniem dzieci. W szkołach realizowane one będą w trzecim tygodniu września.

- Dzwonią do nas rodzice nastolatków z pytaniem o szczepienia – mówi Marta Garmol. – Kilka osób w grupie 16-17 już zaszczepiliśmy, teraz czekamy na młodszych.

Pani kierownik przyznaje, że ci, którzy dzwonią, chcą, by ich dziecko przyjęło dwie dawki jeszcze przed wakacjami, bo rodzina planuje urlop za granicą.

Z takiej możliwości skorzystać powinni wszyscy, którzy mają takie plany, a jeszcze się nie zaszczepili.

– To dobry czas – zachęca dyrektor Żabiński. – Do wakacji zdążą przyjąć dwie dawki.

Niestety, jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson, o którą pyta coraz więcej osób, w punktach szczepień masowych jest niedostępna.

 

Pobierz swój covidowy paszport

Osoby w pełni zaszczepione mogą już pobrać z Internetowego Konta Pacjenta certyfikat szczepionkowy. Jest on ważny od 14. do 365. dnia po pełnym zaszczepieniu. Choć w Unii Europejskiej system ma zacząć działać od lipca, to niektóre kraje już dobrowolnie z niego korzystają. Wśród nich jest Polska.

Unijny Certyfikat COVID można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Aby to zrobić, należy zalogować się (np. profilem zaufanym) i kliknąć zakładkę "Certyfikaty" (na dole strony). Będąc tam, wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Mogą go otrzymać także osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas czas ważności certyfikatu to 48 godzin - oraz osoby, które wyzdrowiały po COVID-19. W tym przypadku certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Certyfikaty pojawią się także w mobilnych aplikacjach IKP oraz mObywatel. Obecnie dostępne w mObywatelu zaświadczenie jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia.

 

Zapisz się na szczepienia

Wszystkie punkty szczepień w naszym regionie mają wolne terminy szczepień. Nie warto zwlekać. Na szczepienia w szpitalu w Chełmie rejestrować się można od godziny 8 do 15 pod nr tel.82 562 32 11 oraz 82 562 34 86. Ci, którzy są zainteresowani przyjęciem szczepionki w punkcie w hali MOSiR w Chełmie, rejestrować się mogą w obu miejskich przychodniach od poniedziałku do piątku w godz. 8-14: ul. Wołyńska 11, tel. 571 870 865 i ul. Połaniecka, tel. 505 626 371.

W powiecie chełmskim są dwa takie punkty. W pierwszym, w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy, ul. Pogodna 8, Wierzbica-Osiedle rejestracja odbywa się w dni powszednie w godz. 8-17 pod nr tel. 604 935 799 i 730 107 530. Drugi punkt zlokalizowany został w świetlicy wiejskiej w Kaniem w gminie Rejowiec Fabryczny. Osoby, które chcą się tam zaszczepić, mogą dzwonić pod nr tel. 577 710 600 i 883 353 964 w godzinach w godz. 8-17.

W Krasnymstawie zarejestrować się można, dzwoniąc pod nr tel.: 82-543-1613, 571-527-577 oraz 724-228-536 lub osobiście w budynek przychodni przy ul. Sobieskiego 4.

We Włodawie rejestracja na szczepienia w punkcie szczepień populacyjnych odbywa się w godz. 8-15 pod nr tel. 508 767 074.

Zapisy pacjentów prowadzone są również przez: całodobową i bezpłatną infolinię – 989, poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Czytaj także: Afera towarzyska w powiecie chełmskim. Czemu starosta nie zaprosił wszystkich wójtów na debatę?

e-wydanie super tygodnia

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe