Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Wiceprezydent Cieszyński odchodzi z urzędu

Janusz Cieszyński zrezygnował z pracy w urzędzie. Wygląda na to, że nasz prezydent będzie miał wkrótce kolejnego zastępcę, siódmego z kolei. Takiej rotacji w historii chełmskiego samorządu jeszcze nie było. Jakub Banaszek jest pod tym względem rekordzistą.
Wiceprezydent Cieszyński odchodzi z urzędu

- Z dniem 7.06.2021 roku Janusz Cieszyński przestanie pełnić funkcję I zastępcy Prezydenta Miasta Chełm - poinformował po doniesieniach medialnych  Damian Zieliński z gabinetu prezydenta. Informacja ta wcześniej pojawiła się na portalach internetowych.

 Choć w urzędzie miasta pracował nieco ponad pół roku - od listopada 2020 - gabinet prezydenta wylicza jego liczne zasługi. Jak twierdzi Zieliński, Cieszyński był m.in. zaangażowany w projekty w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup zeroemisyjnych autobusów czy finalizację porozumienia pomiędzy miastem, MPEC a firmą Cemex i Spółką PGNiG Termika w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Chełma. Uczestniczył również w pracach nad przygotowaniem przetargu na cyfryzację urzędu miasta.

- W ostatnich dniach prezydent Cieszyński w imieniu prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, podpisał list intencyjny dotyczący utworzenia w Chełmie, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej. Powstanie tej instytucji zapewni co najmniej 100 dodatkowych etatów dla mieszkańców Ziemi Chełmskiej - podkreśla Zieliński.

Zanim Janusz Cieszyński trafił do Chełma, w latach 2018-2020 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Odpowiadał tam m.in. za cyfryzację ochrony zdrowia, w tym za e-recepty, ale też za zakupy dla służby zdrowia. Zrobiło się o nim głośno w kontekście tzw. afery respiratorowej. Cieszyński wcześniej był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju, a następnie w Ministerstwie Finansów. W latach 2016-2017 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

Z pracy w resorcie zdrowia zrezygnował w połowie sierpnia 2021 roku, kilka miesięcy później zawitał do Chełma. Zastąpił na stanowisku I zastępcy prezydent Agnieszkę Kruk.

Pod Cieszyńskiego podlegały w urzędzie departamenty: inwestycji i rozwoju, komunalny, geodezji, kartografii, nieruchomości, architektury i budownictwa. Do jego zadań, jak informował wówczas ratusz, należało również wdrożenie projektu cyfryzacji urzędu miasta. Miał pomóc w stworzeniu miejskiej strategii walki z Covid-19, a także koordynować projekt budowy medycznego miasteczka PWSZ, choć to inwestycja nie miejska, a uczelni.

Jak podają ogólnopolskie media, Janusz Cieszyński wraca do rządu. Nie będzie jednak pracował w ministerstwie zdrowia, tylko w ministerstwie cyfryzacji. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację. Stanowisko ma objąć 8 czerwca, po Marku Zagóskim, którego premier już zdążył odwołać.

Kto z kolei zostanie siódmym w tej kadencji wiceprezydentem Chełma? W ubiegłą środę Damian Zieliński poinformował nas, że na ten moment prezydent nie planuje powoływania zastępcy. Na jak długo? Trudno powiedzieć.

Stanowisko zastępcy prezydenta w tej kadencji pełnili już: Andrzej Kosiniec, Artur Juszczak, Daniel Domoradzki, Agnieszka Kruk. Do końca ubiegłego tygodnia wiceprezydentem był Janusz Cieszyński. Nadal zastępcą Banaszka jest Dorota Cieślik.

Czytaj także: Urząd Miasta w Chełmie ponownie otwiera się dla petentów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama