Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Stówka mandatu dla kolejnego proboszcza

Administrator parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej również nie uniknął mandatu za przekroczenia limitu uczestników podczas jednej z wielkanocnych mszy. Otrzymał jednak niższą karę niż proboszczowie z Krasnegostawu za podobne wykroczenia.
Stówka mandatu dla kolejnego proboszcza

Sprawa dotyczyła nabożeństwa z 4 kwietnia. Krasnostawscy policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie, że najprawdopodobniej przekroczony jest limit wiernych. Potwierdziły to czynności wyjaśniające, które zakończyły się 100-złotowym mandatem. Dla przypomnienia informujemy, że dwóch proboszczów z Krasnegostawu otrzymało po 200 zł kary za każdy z trzech stwierdzonych przypadków większej liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwie, niż pozwalały na to obowiązujące wówczas przepisy sanitarne.

Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie w sprawie siennickiej i dwóch krasnostawskich parafii. Policjanci o każdym przypadku przekroczenia limitu uczestników mszy informowali bowiem sanepid.

Chcieliśmy również uzyskać informacje, czy były lub są prowadzone postępowania administracyjne w sprawie otwarcia stoku narciarskiego w Bobliwie w lutym br. oraz funkcjonowania jednej z krasnostawskich siłowni, gdzie 8 kwietnia mundurowi przeprowadzili kilka kontroli. Informacja zwrotna okazała się lakoniczna. 

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krasnymstawie prowadził postępowania wyjaśniające, mające na celu uzupełnienie przedłożonych informacji. Przesyłał też pisma przypominające o obowiązujących przepisach prawnych, m.in. do podmiotów użyteczności publicznej czy prowadzących działalność gospodarczą. Przeprowadzał kontrole interwencyjne. Po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym  podejmował stosowne decyzje zgodnie z obowiązującymi przepisami - informuje Katarzyna Wnuk, rzeczniczka prasowa WSSE Lublin.

Dodaje, że jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wszczynają wobec przedsiębiorców postępowania administracyjne celem nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych.

- Na każdym etapie postępowania strona ma zapewniony czynny udział i może uzupełniać zgromadzony materiał dowodowy. Od początku roku przeprowadzono w województwie lubelskim ponad 6,8 tys. kontroli. Zdecydowana większość przedsiębiorców przestrzega obowiązującego prawa. Rolą jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, a nie karanie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - podkreśla Katarzyna Wnuk.

Więcej o sprawie pisaliśmy w artykule: Proboszczowie ukarani mandatami. Sprawdź!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama