Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Miliony dla szpitala

Modernizacja oddziałów i laboratorium mikrobiologicznego, termomodernizacja budynków, utworzenie izolatorium, to tylko niektóre inwestycje zaplanowane przez chełmski szpital. Część z nich już jest realizowana.
Miliony dla szpitala

Budynek starego szpitala został już wyremontowany i czeka na otwarcie. Teraz przyszła kolej na pozostałe pawilony oraz przyszpitalną przychodnię. Prace już trwają.

Stawiają na ekologię

W ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użytkowanych na potrzeby działalności leczniczej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie” modernizowane są pawilony A, B i C oraz budynek przychodni przyszpitalnej. Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie ociepleń ścian fundamentowych wraz z ułożeniem opaski odwadniającej, ocieplenie ścian zewnętrznych i dachów, modernizację instalacji c.o., przebudowę przyłącza ciepłowniczego, wymianę stolarki okiennej wraz z instalacją nawiewników, a także wymianę drzwi wejściowych do budynków, opraw tradycyjnych na LED-owe i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wdrożony zostanie również systemu pomiaru, monitoringu i zarządzania wykorzystaniem energii.

Dzięki odnawialnym źródłom energii szpital mniej będzie płacił za energię elektryczną i cieplną, a przede wszystkim mniej gazów cieplarnianych i pyłów dostanie się do atmosfery.

Wartość projektu to ponad 12 milionów złotych, z tego ponad 7,5 miliona to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Tlenu na pewno nie zabraknie

Nie tak dawno, dyrekcja szpitala podpisała z Ministerstwem Zdrowia dwie umowy na przyznanie środków z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Pierwsza dotyczy rozbudowy i modernizacji urządzeń i instalacji tlenu medycznego. Dzięki pozyskanym pieniądzom – 3 415 5900 zł – zakupiony zostanie i zamontowany dodatkowy zbiornik na tlen ciekły o pojemności 20 ton oraz zmodernizowana instalacja tlenowa w trzech szpitalnych budynkach, wybudowanych w latach 70. To pozwoli między innymi na zwiększenie liczby łóżek tlenowych w tych pawilonach. Planowane prace obejmują również modernizację rezerwowego źródła tlenu, baterii butli tlenowych.

- Realizacja inwestycji wpłynie wprost na dalszy rozwój możliwości szpitala w zwalczaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2- informuje dyrekcja szpitala.

W ramach drugiej umowy, opiewającej na 50 tysięcy złotych, zakupionych zostanie 100 sztuk dozowników tlenu na potrzeby oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz oddziałów z tak zwanymi łóżkami covidowymi.

Genetyczne testy w kierunku SARS-CoV-2

836 720 złotych – to dotacja celowa na „Modernizację Laboratorium Mikrobiologicznego funkcjonującego w ramach Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej SPWSS w Chełmie celem stworzenia pracowni genetycznej przeznaczonej do badań RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2".

Realizowane w ramach inwestycji prace adaptacyjne laboratorium mikrobiologicznego i zakupy sprzętu medycznego mają na celu umożliwienie pełnego diagnozowania Covid-19, co skróci czas oczekiwania na wyniki, przyspieszając równocześnie reakcję w przypadku, gdy okaże się on dodatni.

Będący na wyposażeniu tego laboratorium analizator genetyczny umożliwi wykonywanie dziennie około 80 testów na obecność koronawirusa. Urządzenie służyć może również do testów wykrywających inne wirusy i bakterie.

Analizator i pozostałe urządzenia laboratoryjne zintegrowane będą ze szpitalnym systemem informatycznym. Zadbano również o to, by osobom pracującym w tym laboratorium zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Szpital rozszerza swoją ofertę

Warto wspomnieć również o kilku innych projektach realizowanych przez placówkę. To między innymi stworzenie Chełmskiego Kompleksu Opieki Okołoporodowej, utworzone izolatorium w budynku administracyjno-hotelowym na potrzeby osób, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu oraz osób chorych na COVID-19 o łagodnym przebiegu, czy zakup cyfrowego mammografu dla Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Wszystkie zaplanowane inwestycje mają się zakończyć w tym, najpóźniej w 2022 roku. Kamila Ćwik, dyrektor placówki zapewnia, że w dalszym ciągu szpital zabiegał będzie o pieniądze, które pozwolą na dalszy jego rozwój, a tym samym poprawę warunków hospitalizacji pacjentów i pracy personelu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama