Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama

Etno klimaty na rozpoczęcie sezonu

Chełmski Dom Kultury szykuje dla chełmian wydarzenie, jakiego w naszym mieście jeszcze nie było. W dniach 3-4 lipca w chełmskim amfiteatrze odbędzie się Etno Festiwal "sKRAJ Kultury". - Będzie wszystko: do tańca, do posłuchania, do oglądania, do zjedzenia i wypicia! - zapowiadają organizatorzy.
Etno klimaty na rozpoczęcie sezonu

Autor: Fot. ChDK

- Kultura ludowa jest teraz najzwyczajniej „modna”. Widać to po ilości tego typu festiwali w Polsce. Tradycja ludowa jest spójnikiem między pokoleniami. Tym bardziej że formuła naszego festiwalu jest bardzo szeroka – pojawią się propozycje zarówno dla młodych odbiorców, czyli koncerty bardzo nowocześnie grających zespołów z kręgu muzyki folkowej, jak i bardzo tradycyjne formy, takie jak występy zespołów pieśni i tańca - tłumaczy Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor ChDK. - Będą więc ostro, folkowo grające zespoły, jak i kapele ludowe. Z kolei potańcówka z ludową muzyką to propozycja zarówno dla 60-latka, jak i dla 20-latka.

sKraj jest takim festiwalem, z którym organizatorzy wiążą duże nadzieje ze względu na atrakcyjność, wielość propozycji i szeroką grupę odbiorców.

- Zależało nam również na tym, aby pokazać, że kultura ludowa nie jest zamknięta w muzeum, że jest wciąż żywa, inspirująca - dodaje Kazimierczak. - Ciekawostką tego wydarzenia będą creepy tj. opowieści ze wsi, prezentowane w ramach storytellingu, oparte na podaniach, legendach z naszego regionu.

W programie wydarzenia, poza koncertami znanych zespołów folkowych, będzie też przegląd amatorskich kapel ludowych, które zabrzmią w bardziej tradycyjny sposób. Organizatorzy zaplanowali także dwa koncerty zespołów pieśni i tańca. Będą stoiska twórców ludowych, ginących zawodów, warsztaty tańca ludowego, które poprowadzi Piotr Zgorzelski, współzałożyciel warszawskiego „Domu Tańca”, twórca autorskiego programu zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Warsztaty ze śpiewu białego poprowadzi Elżbieta Rojek, aktorka, wokalistka, choreografka, animatorka kultury i działaczka na rzecz integracji uchodźców oraz wielokulturowości.

Publiczność będzie mogła posłuchać na żywo m.in. zespołu Chłopcy Kontra Basia, Orkiestry Św. Mikołaja, a także kapeli Zawierucha – zwycięzcy tegorocznej edycji Festiwalu Nowa Tradycja.

Wstęp na imprezę będzie nieodpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama