Weekendowa wycieczka po gminie Chełm

  • 21.05.2021, 10:47
  • red
Weekendowa wycieczka po gminie Chełm
Gmina Chełm to jeden z najbardziej urokliwych obszarów województwa lubelskiego. Zróżnicowana pod względem flory, fauny, topografii i z mnóstwem obiektów historycznych, wśród których owiana legendą Wieża w Stołpiu od lat intryguje historyków i mieszkańców regionu. Dzisiaj chcemy zaproponować państwu wycieczkę wśród urokliwych wzniesień i Pagórów Chełmskich.

Wystartujemy z Podgórza – zwanego jeszcze w XIX wieku Spasem, gdzie przytulony do lasu w urokliwej dolince wiernych zaprasza kościół pw. Chrystusa Pana Zbawiciela. Świątynia, pierwotnie jako cerkiew prawosławna, wzmiankowana jest już w 1440 roku. Po szeregu modernizacji ostateczny charakter otrzymała w XIX wieku. Przy kościele w latach 1909-1913 wybudowano dzwonnicę w stylu bizantyjsko – ruskim.

Przy świątyni znajduje się również parking, gdzie można pozostawić samochód i dalej rowerem wyruszyć w dalszą drogę. A ta powiedzie was na zachód w kierunku Stołpia, gdzie owiana legendami i tajemnicami zmierzających ku miastu Chełm wita wieża. Jej powstanie datuje się na wiek XII. Wedle podań i historyków w zespole zabudowań wieży miała przebywać matka księcia Daniela Romanowicza –Anna - której imieniem „ochrzczono” źródło bijące tuż przy obiekcie. Podobnych zabudowań próżno szukać w okolicy – bo po bliźniaczej budowli w Bieławinie pozostały już jedynie resztki fundamentów.

Po zwiedzeniu wieży proponujemy udać się dalej na północny – wschód przez Nowosiółki Kolonię, gdzie u zbiegu dróg bije kolejne źródło z krystaliczną wodą,  i Ochożę – Kolonię do Stawu, gdzie czekają na turystów dwa urokliwe miejsca, idealne wręcz do spędzenia czasu z rodziną. Pierwsze  z nich to Zalew Staw: przeszło 15 ha lustra wody dla wędkarzy i idealne miejsce na piknik z dala od ruchliwych dróg i zgiełku.

W połowie drogi do Krobonoszy majestatycznie ponad polami wznosi się Góra Stawska.  To enklawa dla ponad 200 gatunków roślin naczyniowych i 28 gatunków mchów. 30 spośród występujących tam roślin należy do rzadkich, a sześć objętych jest ścisłą ochroną. A to nie jedyna góra, którą zaproponujemy w czasie tej wycieczki. Dlatego wracamy do Stawu, by ścieżką rowerową przy drodze wojewódzkiej nr 841 ruszyć w kierunku Chełma do Paryps. Tam opuszczamy ścieżkę przy drodze wojewódzkiej i kierujemy się do Horodyszcz – Kolonii. Z dala widać Dziewiczą Górę, ponad 1,5-hektarowy pomnik przyrody z dębowym drzewostanem.

Dalej na wschód poza drogą wojewódzką nr 812 (Chełm - Włodawa), na spragnionych spokoju i wytchnienia, czeka kolejny akwen gminy Chełm, czyli zalew Stańków - ceniony przez wędkarzy i ornitologów. Jednak jego największym atutem jest występujący tam żółw błotny. To gatunek zagrożony i bardzo płochliwy, będąc więc na miejscu, trzeba wykazać się nie lada wytrwałością i sprytem, by zobaczyć żółwia w naturalnym siedlisku. 

Proponowana, niemal 30-kilometrowa trasa, jest tylko jedną z możliwych, dlatego zachęcamy Państwa do zarezerwowania sobie kilku weekendów dla gminy Chełm i mnogości jej uroków. Więcej tras i szczegółowych informacji znajdziecie na www.gminachelm.pl.

red

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe