Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Nasza perła architektoniczna

Obecny wygląd starego szpitala zrobił wrażenie nie tylko na mieszkańcach miasta, ale również na jurorach XXV edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Obiekt został zakwalifikowany do etapu finałowego.
Nasza perła architektoniczna

Gmach starego szpitala wybudowany został 109 lat temu. Początkowo był siedzibą Guberni Chełmskiej. W latach 30. ubiegłego wieku utworzono w nim szpital psychiatryczny. Po wojnie  przez wiele lat leczeni w nim byli pacjenci z całego powiatu. Kilkanaście lat temu szpital wyłączono z użytku. Pomysłów na jego zagospodarowanie było kilka, łącznie z wydzierżawieniem i sprzedażą. Na szczęście podjęta została decyzja o jego zatrzymaniu i remoncie.

Inwestycja została zrealizowana w latach 2017-2021. Prace obejmowały wykonanie kompleksowych robót remontowych, naprawczych i odtworzeniowych. Wprawdzie nie było wielu zmian konstrukcyjnych, ale niemal wszystko, co było w środku, zostało zmienione. Przede wszystkim budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na każde piętro można dojechać windą. Wymienione zostały stare instalacje elektryczne, sanitarne i centralnego ogrzewania. Pomieszczenia są klimatyzowane. Wszystkie sale chorych mają panele medyczne. To bardzo ważne, bo znacząco zwiększy się komfort obsługi pacjenta, przede wszystkim przez wygodny dostęp do energii elektrycznej i gazów medycznych. Z kolei w łazienkach zamontowano czujniki ruchu.

W wyremontowanym budynku znajdą się oddział rehabilitacji, Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz oddział opieki paliatywnej. W ramach projektu zakupiono sprzęt medyczny oraz wyroby medyczne na użytek działających tam oddziałów.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 27 mln 338 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków unijnych, pieniędzy z budżetu województwa lubelskiego oraz budżetu państwa.

Do konkursu inwestycję zgłosiła dyrekcja szpitala, po rekomendacji Jacka Osmoły, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

- Otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie od jego organizatorów - mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala. – Bardzo się cieszymy, bo budynek jest naprawdę ładny, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz.

Projekt remontu i modernizacji jest dziełem Marcina Marca z Instal-Tech Kraków. Wykonawcą prac było natomiast Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Embud Sp. z o.o. w Chełmie.

Teraz dyrekcja placówki czeka na wizytę konkursowego jury. Na miejscu oceniać będzie między innymi poziom rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, funkcjonalność obiektu, poziom zachowania architektury budynku i jego elementów zabytkowych, nowoczesność stosowanych technologii oraz uzyskane efekty ekologiczne.

Gala konkursu odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej termin nie jest jeszcze znany.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Xyz 22.05.2021 07:36
Fajny artykuł, a przede wszystkim suuuuper zdjęcia obiektu opisanego.

gb 19.05.2021 13:20
Ładny budynek, więcej zdjęć macie?

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama