Program szczepień przyspiesza

  • 17.05.2021, 13:33 (aktualizacja 21.05.2021, 07:54)
  • szer
Program szczepień przyspiesza
Od 17 maja, dzięki dostępnej większej liczbie szczepionek, drugą dawkę Moderny, Pfizer i AstraZeneca otrzymamy szybciej. Ozdrowieńcy mogą się zaszczepić już 30 dni po pozytywnym wyniku testu.

Grają o zdrowie

Od tygodnia w hali sportowej MOSiR działa Punkt Szczepień Masowych. W ciągu zaledwie kilku dni zaszczepionych zostało tutaj około 1500 osób. - Nasze możliwości są znacznie większe – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. To jego pracownicy tworzą obsługę punktu. W pracy pomagają im studenci pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Organizacja szczepień jest naprawdę na wysokim poziomie – mówi pani Emilia, jedna z pierwszych osób zaszczepionych w hali.

„Ścieżka szczepień” w MOSIR jest prosta i przejrzysta. Na początek wypełnienie kwestionariusza dotyczącego szczepień, o ile pacjent wcześniej tego nie zrobił, i kwalifikacja do szczepienia. Podanie preparatu i obowiązkowy 15-minutowy wypoczynek, czyli obserwacja po szczepieniu.

Punkt w hali czynny jest pięć dni w tygodniu. W poniedziałki szczepienia są wykonywane od godziny 11 do 18, we wtorki i czwartki w godzinach 8-18, a w piątki od 8 do 15.

Najbardziej pożądaną przez pacjentów szczepionką jest Pfizer. Ale zaszczepić się można również Astra Zenecą i Moderną.

- Na Modernę, choć bazuje na technologii mRNA jak Pfizer, nie ma wielu chętnych – przyznaje dyrektor Żabiński.

Kto zdecyduje się na ten preparat, może się zaszczepić już w tym tygodniu. Jest aż 300 wolnych terminów.

Przybywa w pełni zaszczepionych

Dzisiaj ruszają też szczepienia w nowym punkcie zorganizowanym w wyremontowanym budynku starego szpitala. Wejście z boku z prawej strony, stojąc twarzą do głównych drzwi. Po szczepieniu pacjenci wychodzić będą frontowym wejściem.

- Tylko tam będziemy teraz szczepić pacjentów przeciw Covid-19 - mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw medycznych chełmskiego szpitala. - Powoli uruchamiamy działalność naszej przychodni i stąd ta decyzja.

W tym punkcie będzie na razie pięć stanowisk szczepień. W razie potrzeby jest możliwość ich zwiększenia.

- Wykonujemy około 400-500 szczepień dziennie i nic w najbliższym czasie się nie zmieni, co najwyżej może nam przybyć pacjentów, bo na szczepienia przychodzą osoby nowe, a ponad 1/4 już zaszczepionych ma wyznaczony termin przyjęcia drugiej dawki – mówi Marta Garmol, kierownik działu świadczeń, a równocześnie koordynatorka szczepień.

Dotychczas w szpitalu zaszczepionych zostało już ponad 16 tysięcy osób. Pełny cykl szczepień przeszło już ponad cztery tysiące pacjentów, w tym 1/3 nauczycieli. Niebawem drugą dawkę preparatu otrzymają służby mundurowe.

- Już zapisują medyków na trzecią dawkę Pfizera. Będą szczepić we wrześniu – taka informacja dotarła do redakcji w ubiegłym tygodniu. Marta Garmol dementuje te doniesienia: – To jakaś bzdura.

Rząd też obecnie nie rozważa szczepienie trzecią dawką jako doszczepienie.

Druga dawka szybciej

Od dzisiaj szczepienia ozdrowieńców są możliwe po 30, a nie jak było wcześniej po 90 dniach od otrzymania dodatniego wyniku testu. Skrócony został również czas podawania drugiej dawki szczepionek. Największe zmiany dotyczą AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy szczepieniami zmienił się z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni. W przypadku Moderny i Pfizera drugą dawkę przyjąć można po 35, a nie po 42 dniach.

- Zmiana podyktowana jest dostępnością szczepionek – tłumaczył Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ten skrócony czas obowiązuje osoby szczepiące się od 17 maja. Możliwe jest skrócenia czasu oczekiwania na drugą dawkę również w przypadku osób, które są już po pierwszym szczepieniu. Jedyna droga to kontakt z punktem szczepień, gdzie dostaliśmy pierwszą dawkę. Termin zostanie zmieniony tylko, jeśli punkt ma wolne terminy, bo nie jest to rozwiązanie obowiązkowe. W jednych punktach to będzie możliwe, w innych - gdzie jest bardzo wielu chętnych - niestety nie.

Szczepią się coraz młodsi

Od 17 maja możliwość rejestracji mają osoby, które ukończyły 16. rok życia. Żeby się zaszczepić, muszą uzyskać zgodę swojego opiekuna prawnego. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowy wzór formularza rejestracyjnego zawierający rubrykę na zgodę rodzica lub opiekuna. Na samo szczepienie niepełnoletni pacjenci mogą przyjść jednak sami. Szczepieni będą szczepionką mRNA wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech. Jedynie ona posiada ważne zezwolenie na stosowanie u osób w wieku od 16 lat.

Nastolatek, który chce się zaszczepić, ale rodzice nie wyrażają na to zgody, musi napisać do sądu rodzinnego. 

- Bardzo się cieszę, że zapadła decyzja o szczepieniu nastolatków – mówi pani Anna, mama 17-latka. – Jest to szczególnie ważne w kontekście powrotu uczniów do szkół. Mam nadzieję, że będzie wielu chętnych, bo tylko w ten sposób możemy wygrać z tą zarazą.

Zapisz się na szczepienia

Na szczepienia w szpitalu w Chełmie rejestrować się można od godziny 8 do 15 pod nr tel.82 562 32 11 oraz 82 562 34 86. Ci, którzy są zainteresowani przyjęciem szczepionki w punkcie w hali MOSiR w Chełmie, rejestrować się mogą w obu miejskich przychodniach od poniedziałku do piątku w godz. 8-14: ul. Wołyńska 11, tel. 571 870 865 i ul. Połaniecka, tel. 505 626 371.

W powiecie chełmskim są dwa takie punkty.  W pierwszym, w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy, ul. Pogodna 8, Wierzbica-Osiedle rejestracja odbywa się w dni powszednie w godz. 8-17 pod nr tel. 604 935 799 i 730 107 530. Drugi punkt zlokalizowany został w świetlicy wiejskiej w Kaniem w gminie Rejowiec Fabryczny. Osoby, które chcą się tam zaszczepić, mogą dzwonić pod nr tel. 577 710 600 i 883 353 964 w godzinach w godz. 8-17.

Do soboty w Chełmie zaszczepionych zostało 28 143 osoby, w tym drugą dawkę otrzymało już 7200 pacjentów. W powiecie chełmskim preparat przyjęło 16 612 osób, 4893 – drugi zastrzyk. W całym województwie lubelskim takich jest ponad 808 tysięcy zaszczepionych mieszkańców, w tym blisko 237 900 drugą dawką.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe