Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Czy rada ukarze wójta?

Wójt Krystyna Deniusz-Rosiak postąpiła wbrew woli rady gminy, a to rada w samorządzie wytycza kierunki działania. Usunąć wójta nie może, ale ma wpływ na wysokość jego pensji i może doprowadzić do referendum w sprawie odwołania. Radni mogą też negatywnie ocenić pracę wójta i nie udzielić mu absolutorium.
Czy rada ukarze wójta?

W miniony poniedziałek Rada Powiatu Chełmskiego uchyliła uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Dubienka i przekazania jej nieruchomości szkolnych. To dlatego, że wójt gminy nie podpisała porozumienia w sprawie przejęcia liceum, mimo że upoważnienie do tego dała jej rada gminy. Szkoła ta ma być więc zlikwidowana poprzez wygaszenie. Nie przewiduje się w tym roku naboru.

Klamka zapadła

- Arkusz organizacyjny jest gotowy i nie uwzględnia się w nim klasy pierwszej. Kurator oświaty zapowiedział, że jego opinia w tej sprawie będzie negatywna, jednak nie jest ona dla nas wiążąca. Otrzymamy 30 dni za zmianę decyzji. Zakładam, że jej nie zmienimy. Nie mamy zamiaru wracać do tego, co było - mówi wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.

Zdaniem starosty, jest już za późno, by zmieniać decyzję w sprawie likwidacji liceum. Ogłaszanie naboru w czerwcu i tak już nie przyniosłoby pożądanych skutków. Ostatnio dużo się jednak mówi o inicjatywie nauczycieli, którzy chcieliby w miejsce publicznej szkoły otworzyć stowarzyszeniową.

- Jesteśmy otwarci na propozycje - zapewnia Kwiatkowski. Oficjalnych rozmów w tej sprawie jednak jeszcze nie było. Dyrektorka szkoły skierowała w tej sprawie pismo do starostwa.

- Utworzenie stowarzyszenia rozważaliśmy jeszcze w styczniu. Potem pojawiła się informacja o przejęciu szkoły przez gminę i dwa miesiące niestety nam uciekły. Stowarzyszenie powstanie, ale pod warunkiem, że będzie nabór - przekonuje dyrektor liceum Kazimiera Ciupa. Jej zdaniem, nabór powinien się odbyć na podstawie decyzji kuratorium, które negatywnie zaopiniowała arkusz organizacyjny.

Rada wyrolowana

W poprzednim artykule wójt gminy Krystyna Deniusz-Rosiak obszernie wyjaśniła, dlaczego porozumienia z powiatem nie podpisała i ostatecznie nie przejęła liceum. Jej zdaniem, umowa zabezpieczała tylko interes starostwa, a mogła pogrążyć finansowo gminę i wstrzymać wszelkie inwestycje. Jednak decyzję w tej sprawie podjęła wbrew woli radnych. Nieoficjalnie mówi się o tym, że radni w odwecie zechcą obniżyć wynagrodzenie pani wójt lub doprowadzić do ogłoszenia referendum w sprawie jej odwołania.

- Nasza uchwała w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie liceum nie została wykonana, a powinna, zgodnie ze statutem. Trudno mi dzisiaj mówić, czy wójt poniesie jakieś konsekwencje swojego działania. Mamy, jako radni, wiele możliwości wpływania na wójta, zaczynając od nieudzielenia absolutorium - mówi przewodniczący rady gminy Mieczysław Neczaj.

Zdaniem Neczaja, głosy krytyki, jeśli się pojawiają, to na razie są tylko pojedyncze. W tej kwestii potrzebna jest zgodna współpraca klubu radnych. Ten dotychczas nie miał możliwości spotkania się i rozmowy. Już 18 maja będzie sesja, podczas której wiele się wyjaśni.

Nic nie zostało

- Szkoda, że tak się stało, ale wójt miała prawo nie podpisać umowy - uważa Neczaj. - Mnie jednak jej argumenty nie przekonują. Wójt powołuje się na zbyt duże wydatki, tymczasem planuje rozbudować siedzibę urzędu gminy. Nie wiem, czy ta inwestycja zamknie się w kwocie 5 milionów złotych. Zresztą, jako radni, nie zgodzimy się na rozbudowę. Nasza gmina jest zbyt biedna, by wystawiać coś w stylu ratusza w Wojsławicach. Możemy robić zwykłe remonty budynku urzędu, ale rozbudowa jest niepotrzebna, bo też gmina liczebnie stale się zmniejsza - dodaje Neczaj.

Przewodniczący rady przytacza też argumenty, które przewijają się w internecie na portalach i forach internetowych. Jego zdaniem, Dubienka zbyt mało pozyskuje pieniędzy, a większość inwestycji robi z własnego budżetu. Po likwidacji liceum w tej gminie niewiele już pozostanie - jedna szkoła podstawowa, gminne przedsiębiorstwo, kilka sklepów. Nie ma już GS i piekarni. Starostwo zlikwidowało dom dziecka i przeniosło gdzie indziej poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Trwają stabilnie ośrodek zdrowia i kościół.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 18.05.2021 11:07
Pani Wójt widać nie chce kukułczego jaja z powiatu. Ta szkoła powinna być dawno zamknięta.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama