Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) szansą pracy dla młodych

W okresie kryzysu gospodarczego i społecznego, którego doświadczamy, a spowodowanego pandemią koronawirusa - utrzymanie lub zdobycie pracy mającej zapewnić byt stało się zadaniem wyjątkowo trudnym. Szczególnie trudne jest to zadanie dla młodych, dla których ważny jest także aspekt samorealizacji zawodowej, poszerzenia kwalifikacji, wiedzy i rozwoju osobistego. Wzrasta tu rola instytucji takich, jak Wojewódzki Urząd Pracy oraz jego beneficjentów – Miejskiego/ Powiatowych Urzędów Pracy, dysponujących narzędziami i środkami mającymi chronić i aktywizować rynek pracy. Możliwość taką zapewniają środki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, stwarzające szanse młodym na zdobycie nowych kwalifikacji, umiejętności i wiedzy – tak istotnych na rynku pracy.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) szansą pracy dla młodych

W 2020 r. oraz w I kwartale 2021 r., pomimo kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, w ramach V i VI edycji projektów pozakonkursowych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) przez Miejski/Powiatowe Urzędy Pracy wsparciem zostało objętych ogółem 10 020 osób bezrobotnych poniżej 30 r.ż. z terenu województwa lubelskiego, w tym w szczególności 118 osób z niepełnosprawnościami oraz 3 765 osób długotrwale bezrobotnych.

Wsparcie w ramach projektów realizowano w postaci m.in.: szkoleń, staży, bonów szkoleniowych, bonów na zasiedlenie, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W wyniku prowadzonych działań 1 634 osoby uzyskały kompetencje/ kwalifikacje, natomiast 3 663 osoby podjęły zatrudnienie z czego 499 osób rozpoczęło własną działalność gospodarczą.

Rzeczywistość rynku pracy w obliczu pandemii zobligowała Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie do podjęcia intensywnych, dodatkowych działań w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, mających na celu zarówno podtrzymanie, jak i wsparcie aktywności gospodarczej przedsiębiorstw. Dlatego też w ramach projektów pozakonkursowych realizowanych przez Miejski/ Powiatowe Urzędy Pracy dystrybuowane są środki na finansowanie działań łagodzących negatywne skutki COVID-19. Do dnia 27 kwietnia 2021 r. środki te otrzymało 65 organizacji pozarządowych, 1 482 samozatrudnionych oraz 8 733 przedsiębiorców, dzięki czemu ochroniono 10 280 miejsc pracy.

Badania rynku pracy wskazują, że nadal jedną z liczniejszych grup bezrobotnych stanowią młodzi do 30 roku życia. Wśród nich są osoby bierne zawodowo, które nie uczą się, nie pracują a jednocześnie nie rejestrują się w powiatowych urzędach pracy. Środki PO WER skierowane zostały, aby zarówno chronić, jak i aktywizować rynek pracy, ofertami skierowanymi do osób bezrobotnych, stwarzając dla nich w kryzysowym okresie możliwości dokształcania się, doszkalania, zdobywania nowych kompetencji, aby tym samym zwiększyć ich szanse na pozyskanie satysfakcjonującej pracy.

Punkt Informacyjny

Wydział Realizacji PO WER Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100, : tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476

e-mail: [email protected]https://power-wuplublin.praca.gov.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama