Szczątki świętego Floriana w Łopienniku

  • 14.05.2021, 13:12 (aktualizacja 14.05.2021, 13:18)
  • GD
Szczątki świętego Floriana w Łopienniku
Parafia św. Bartłomieja w Łopienniku Nadrzecznym otrzyma na stałe relikwię patrona strażaków. Uroczysta intronizacja nastąpi już w najbliższą niedzielę.

- Sprowadzenie relikwii to efekt 20-letniej współpracy naszych władz i strażaków z gminą Czernichów i druhami z Międzybrodzia Żywieckiego. To również bardzo duża zasługa spadkobierców rodziny zmarłego przed rokiem ks. Michała Klisia, który był w posiadaniu potwierdzonych certyfikatem autentyczności szczątków św. Floriana - mówi Witold Boruczenko, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopienniku Górnym.

Umowa partnerska między samorządami została podpisana w czasach, gdy Boruczenko był przewodniczącym rady gminy. W pierwszych latach współpracy udało się pozyskać samochód strażacki dla jednostki OSP w Łopienniku Dolnym. Przedstawiciele odwiedzają się na zawodach strażackich, festynach i ważnych uroczystościach. Dzieci i młodzież wyjeżdżają na letnie kolonie w okolice Żywca.

- Ksiądz Michał był moim sąsiadem i członkiem zaszczytnego grona kanoników gremialnych Kapituły św. Floriana w Krakowie. Zbieżność naszych nazwisk jest przypadkowa. Jego rodzina zastanawiała się, co zrobić z różnymi relikwiami, jakie posiadał. Kilka z nich zmarły obiecał parafiom. Około pół roku temu zasugerowałem, aby relikwia św. Floriana mogła trafić do naszych serdecznych przyjaciół z Łopiennika. Po uregulowaniu spraw z kurią, spadkobiercy przystali na tę propozycję - opowiada Robert Kliś, prezes OSP Międzybrodzie Żywieckie. 

Warto dodać, że jednostka z gminy Czernichów otrzymała jedną z relikwii św. Floriana w 2014 roku, gdy świętowała 90-lecie założenia jednostki.

- Teraz my dostąpimy tego najwyższego zaszczytu, który może spotkać strażaków. Nasza uroczystość zaplanowana na 16 maja wpisuje się w przyszłoroczne obchody setnej rocznicy działalności OSP Łopiennik Górny. Msza intronizacyjna rozpocznie się w południe przed kościołem. Liturgię poprzedzi zwyczajowo przyjęty przejazd konny z relikwiami św. Floriana, który wyruszy o godz. 11.45 sprzed urzędu gminy. W podobny sposób szczątki patrona strażaków trafiły m.in. do Krakowa i Międzybrodzia - dodaje Witold Boruczenko.  

Warto dodać, że w łopiennickiej świątyni znajdują się obecnie trzy relikwie. Jedna z nich to kropla krwi św. Jana Pawła II, która znajduje się w kościelnej kaplicy jego imienia. Druga należy do patrona parafii, a trzecia jest obecnie w trakcie identyfikacji. Szczątki świętych Floriana i Bartłomieja oraz należące do trzeciej osoby będą wyeksponowane w ołtarzu głównym kościoła w Łopienniku Nadrzecznym w specjalnie przygotowanym do tego celu relikwiarium.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer k. Wiednia). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W 304 roku ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Zginął męczeńsko 4 maja tego samego roku w nurtach rzeki Enns w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch) na terenie dzisiejszej Górnej Austrii. Obok funkcji wojskowych przypisywano mu dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. W roku 1184 biskup Modeny,  na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

GD

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe