Wieża w Stołpiu zabłyśnie nocą

  • 14.05.2021, 12:43
  • DBEZ
Wieża w Stołpiu zabłyśnie nocą
Do widoku dachu na starej wieży w Stołpiu niemal wszyscy się już przyzwyczaili. Wkrótce tę zabytkową budowlę będzie można podziwiać także nocą, gdyż zostanie podświetlona. Oby podróżujący przez Stołpie kierowcy nie zapomnieli o patrzeniu na znaki i fotoradarze, który także tam "łypie" na przejeżdżających.

Dach na wieży w Stołpiu zamontowano w ubiegłym roku. Jego wykonanie było szeroko komentowane przez mieszkańców powiatu chełmskiego oraz kierowców przejeżdżających trasą wojewódzką przez Stołpie. Wkrótce ruiny średniowiecznej wieży zostaną podświetlone, tak by była ona widoczna także po zmroku. 

Władze gminy Chełm kontynuują prace przy zabytkowej wieży w Stołpiu i terenu wokół niej. Niedawno odbył się przegląd, w którym uczestniczył zastępca wójta Lucjan Piotrowski, pracownicy gminy i chełmski archeolog Stanisław Gołub. Ustalano szczegóły związane z podświetleniem wieży i zagospodarowaniem źródeł, które blisko niej biją.

- Podświetlenie, zgodnie ze wskazówkami archeologa, będzie zamontowane w skarpie przy wieży oraz we wnętrzu wieży. Chcemy, by realizacja tego zadania nastąpiła jeszcze w tym roku - zapowiada wójt Wiesław Kociuba. - Kolejne nasze działania będą dotyczyły źródeł, w tym odkrytego niedawno źródła księżnej Anny.

Przy źródle św. Anny znaleziono pozostałości zabudowy kamiennej i drewnianą rynnę, którą datuje się na na XI wiek. Zanim jednak powstaną jakiekolwiek plany rewitalizacji tego miejsca, muszą być przeprowadzone badania hydrologiczne, które wykonają naukowcy z UMCS. Zbadają wydajność źródlisk, ich zlewnię oraz ustalą jakość wody. Następnie źródliska zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom. Będą zabezpieczone i ocembrowane. Jednocześnie przeprowadzone zostaną prace porządkowe wokół wieży.

DBEZ

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe