Wejdź do tuby i posłuchaj przyrody

  • 13.05.2021, 11:56
  • TS
Wejdź do tuby i posłuchaj przyrody
W dwóch miejscowościach gminy Dorohusk stanęły wielkie drewniane megafony. Dzięki ich specjalnej konstrukcji można lepiej wsłuchać się w dźwięki płynące z otoczenia.

Pomysł przywędrował do Polski z Estonii, gdzie studenci ustawili megafony w lesie, aby podsłuchiwać odgłosy przyrody. Drewniane wielkie konstrukcje w kształcie tub mają długość czterech metrów. Z jednej strony ich średnica wynosi ok. 2,5 m, zaś z drugiej ok. kilkudziesięciu centymetrów. Działają na zasadzie różnicy ciśnień i naturalnego ruchu powietrza. Można do nich wejść i usłyszeć wzmocnione dźwięki płynące z otoczenia. Od niedawna megafony instalowane są nad Bugiem. Po polskiej stronie stanie ok. 25 takich urządzeń. Dwa z nich zostały stoją już w Świerżach oraz Dorohusku.

- Nasze zestawy składają się z tuby, kosza na śmieci oraz tablicy, na której niebawem pojawią się informacje o nowo powstałym nad Bugiem oznakowanym szlaku kajakowym – informuje Wojciech Sawa, wójt gminy Dorohusk. - Myślę, że będzie to wspaniała atrakcja dla naszych mieszkańców oraz turystów. Megafony wzmacniają dźwięki z otoczenia, m.in. śpiew ptaków, szum rzeki lub inne charakterystycznie brzmienia występujące w przyrodzie. Jestem pewien, że pomysł przyjmie się również na naszych pięknych nadbużańskich terenach – dodaje wójt Sawa.

Drewniane tuby, które mogą nie tylko zbierać dźwięki, ale także pełnić funkcję głośników, mają przyczynić się do rozwoju turystyki kajakowej. Jak zauważają mieszkańcy gminy Dorohusk, podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, konstrukcje mogą posłużyć również jako schronienie.

Instalacja megafonów na terenie nadbużańskich gmin to efekt działań w ramach projektu „Łączy nas Bug – utworzenie dwóch transgranicznych kajakowych szlaków turystycznych”, realizowanego dzięki Programowi Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

TS

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe