Trzecia fala opada

  • 11.05.2021, 12:45 (aktualizacja 11.05.2021, 12:48)
  • szer
Trzecia fala opada
Mniej pacjentów jest hospitalizowanych z powodu Covid-19, ale stan wielu z nich jest ciężki. W ubiegły piątek w mieście potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w powiecie chełmskim było ich 15. Stopniowo poprawia się także sytuacja w chełmskim szpitalu. Na tzw. oddziałach covidowych leczone są aktualnie 62 osoby.

- Sytuacja powoli się stabilizuje – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. - W poniedziałek w całości odmroziliśmy internę, a w dalszej kolejności inne oddziały.

Na pełne otwarcie chirurgii i innych oddziałów zabiegowych trzeba będzie jeszcze poczekać. - Anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne pracują na covidowym OIOM-ie - tłumaczy dyrektor.

- Nie mamy więcej personelu takiej specjalizacji, by zabezpieczyć normalne funkcjonowanie tamtych oddziałów.

Dlatego w Chełmie realizacja zabiegów planowych odsunęła się w czasie.

- Niestety, wciąż trafiają do nas osoby w bardzo ciężkim stanie i, o czym wielokrotnie już mówiłem, coraz młodsze – dodaje dyrektor Litwin. W ciągu czterech dni ubiegłego tygodnia zmarło ośmiu pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 35-letnia kobieta. 38-letni mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Lublinie i tam podłączony do ECMO, czyli płucoserca.

Decyzją wojewody lubelskiego, od 10 maja aż do odwołania w chełmskim szpitalu będą 202 łóżka przeznaczone dla pacjentów covidowych, w tym 12 respiratorowych i 16 obserwacyjnych. Do 9 maja było ich 225.

W sumie w całym województwie do końca maja "odmrożone" mają być 563 łóżka, w tym 42 respiratorowe. Do dyspozycji pacjentów z Covid-19 będzie wówczas 835 łóżek, w tym: 1444 dla dorosłych, 35 dla dzieci, 195 respiratorowych i 161 obserwacyjnych.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe