Dworzec prawie gotowy

  • 07.05.2021, 11:52
  • szer
Dworzec prawie gotowy
Prace przy budowie dworca PKP w Kaniem dobiegają końca. Prowadzone są jeszcze roboty wykończeniowe wokół budynku. Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują jego otwarcia.

Dworzec w Kaniem to tak zwany dworzec modułowy, realizowany w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego pomysłu PKP S.A. Budynek jest parterowy i składa się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to przestrzeń dworcowa, w której będą poczekalnia oraz toalety. W drugiej - komercyjnej - znajdzie się niewielki lokal handlowo-usługowy. Pod wiatą będzie można zostawić rowery. Bryłę nowego dworca uzupełnia wieża zegarowa o wysokości około 8 metrów. Zamontowany został na niej wielkowymiarowy zegar.

Dworzec w Kaniem to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynek dostosowany został do potrzeb osób nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również niedowidzących. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych mają być również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Co ważne, budynek dworca został tak zaprojektowany, aby mógł być przyjazny nie tylko ludziom, ale i środowisku. Chodzi o energooszczędne oświetlenie i korzystanie z „zielonej energii”. Oczywiście nie zapomniano między innymi o monitoringu i systemach przeciwpożarowych.

- Jest naprawdę łady, podoba się ludziom – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. – Ma wszystkie niezbędne elementy, które ułatwią podróżnym oczekiwanie na pociąg. – Prace są tak zaawansowane, że myślę, iż przed wakacjami PKP odda go do użytku.

- Pojadę do Kaniego, by wsiąść do pociągu z tego dworca (…) – zapowiedział jeden z internautów.

Wraz z budową dworca zmienia się również jego otoczenie. Już są nowe chodniki, będą też nowe nasadzenia.

- Chcielibyśmy przebudować jeszcze parking – dodaje wójt Krupa. – Nawierzchnia tego, który jest, pokryta jest tłuczniem. Teren należy do kolei, a my go jedynie dzierżawimy. Będziemy rozmawiać i szukać najlepszego rozwiązania – dodaje.

Obok nowego systemowego dworca są jeszcze dwa budynki kolejowe. W jednym, gdzie mieściły się mieszkania, będzie pizzeria. Drugi to stary, ponadstuletni dworzec kolejowy.

– Wpisaliśmy go na gminną listę zabytków – mówi wójt. – Szukamy rozwiązań, by dalej służył mieszkańcom.

Dworzec w Kaniem jest jednym z wielu realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W całej Polsce zmodernizowanych lub wybudowanych ma być prawie 200 dworców kolejowych. Niektóre z nich już służą podróżnym.

szer

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ghost
Ghost 07.05.2021, 14:20
Jak by starego dworca nie wpisywali na listę zabytków to może by znaleźli dla niego najemcę czy też sposób by go wykorzystać, a tak to tylko będzie niszczał, bo się kiepsko remontuje i przysposabia budynki zabytkowe. Szczególnie w takim miejscu ...

Pozostałe