Radni zabrali przedszkolakom dwie darmowe godziny

  • 06.05.2021, 12:17
  • AN
Radni zabrali przedszkolakom dwie darmowe godziny
Chełmscy radni zabrali rodzicom przedszkolaków bonus, jaki mieli od 2018 roku, czyli dwie dodatkowe i darmowe godziny przebywania dziecka w przedszkolu.

W uchwale z 2018 roku, podjętej w poprzedniej kadencji, istniał zapis mówiący o tym, że przedszkola publiczne prowadzone przez miasto Chełm zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę od godziny 6 do godziny 13. Rodzice nie płacili więc za 7 godzin przebywania dziecka w przedszkolu.  Ale to się skończyło. W ubiegły czwartek radni postanowili, że darmowe będzie t 5 godzin, czyli tyle, ile przewiduje ustawa o prawie oświatowym. Dokładnie zapis mówi o czasie nie krótszym niż  pięć godzin dziennie. Bonusów w Chełmie już nie będzie.

- Przepisy prawa, w oparciu o które swoją działalność prowadzą placówki oświatowe, jak i organ prowadzący, wskazują, że każde dziecko, niezależnie od tego, o której godzinie zostanie przyprowadzane przez rodziców do przedszkola, ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze, co najmniej 5 godzin dziennie - tłumaczy decyzję władz miasta Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

Dlaczego władze miasta zdecydowały się na zabranie bonusowych godzin? Odpowiedzi na to pytanie nie uzyskaliśmy. Radni, którzy najpierw opiniowali projekt uchwały na komisji, a później podejmowali uchwałę na sesji, nie zadali w tej sprawie ani jednego pytania. Zadowolili się uzasadnieniem przedstawionym przez pracownika departamentu oświaty.

Za każdą dodatkową godzinę rodzice przedszkolaków płacą 1 zł. Uchwała zapewnia też ulgi, m.in. jeśli w placówce przebywa rodzeństwo lub jeśli rodzina ma niewielkie dochody. Szczegółowe informacje można uzyskać w placówce.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dvd
dvd 11.05.2021, 09:17
Nie ma się czemu dziwić. W końcu większość przedszkoli w Chełmie należy do radnych.
KT
KT 07.05.2021, 11:10
Niech radni sobie zabiorą !
dżabba
dżabba 07.05.2021, 10:15
W końcu do ludzi w Chełmie zaczyna docierać, że świeci im się w oczy paciorkami bez większego znaczenia jak ekologiczne autobusy, a po cichu zabiera im się rzeczy podstawowe, tnie się pieniądze na oświatę gdzie się da i jak tylko się da.

Pozostałe