Chełm jak stolica. Będzie miał Centrum Nauki

  • 04.05.2021, 09:53 (aktualizacja 07.05.2021, 08:54)
  • AN
Chełm jak stolica. Będzie miał Centrum Nauki
Prezydent Chełma chce, aby w mieście powstało Centrum Nauki na kształt tego, jakie ma Warszawa. Tamtemu patronuje Kopernik, a chełmskiemu ma patronować kobieta. Kto? Na razie Jakub Banaszek nie zdradza. Inwestycja ma być gotowa na początku 2024 roku.

Pomysł został przypieczętowany listem intencyjnym, podpisanym w ubiegły piątek w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przez prezydenta Chełma i Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.

- Inwestycja warta jest, według pierwszych szacunków, ok. 150 mln zł. Ma być realizowana wspólnie przez ministerstwo i samorząd, który będzie musiał zabezpieczyć oczywiście wkład własny i przygotować niezbędną dokumentację. W związku z podpisaniem listu intencyjnego, jesteśmy zobowiązani w ciągu sześciu miesięcy przedstawić koncepcję tego przedsięwzięcia - wyjaśnia prezydent Chełma.

Kolejny krok to opracowanie dokumentacji, pozyskanie dotacji i... budowa samego centrum. Władze miasta przewidują, że symbolicznie wbicie łopaty nastąpi na koniec 2022 roku lub na początku 2023 r.

Banaszek zapewnia, że zależy mu na utworzeniu przestrzeni do rozwoju nauki, miejsca inspiracji, zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców. Odwiedzający centrum będą mogli uczestniczyć w interaktywnych wystawach i ekspozycjach, samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia czy brać udział w warsztatach oraz pokazach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Chodzi o stworzenie miejsca, gdzie będziemy mogli czasem w niekonwencjonalny, ale przede wszystkim kreatywny sposób poznać i zrozumieć otaczający nas świat – wyjaśnia Banaszek.

Takiego obiektu Lubelszczyzna, a nawet, jak twierdzą władze Chełma, nie ma jeszcze Polska wschodnia. Centrum będzie ulokowane przy wyjeździe z miasta w stronę Krasnegostawu, przy planowanej południowej obwodnicy miasta, na terenie dawnego targu mięsnego. Działka przeznaczona na ten cel ma ponad 1,5 ha.

– Powstawanie i rozwój tego typu ośrodków sprzyja popularyzacji nauki. Wielką rolę odegrało tutaj Centrum Nauki Kopernik, ale takich instytucji musi być więcej. Cieszę się, że Chełm ma takie ambicje i aspiracje, a Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także rząd RP z pewnością pomoże przy realizacji tak ambitnego przedsięwzięcia - obiecuje minister Czarnek.

Na razie władze miasta nie zdradzają szczegółów tego przedsięwzięcia. Gdy będzie już koncepcja, ogłoszona zostanie także patronka centrum. Na razie wiadomo tylko, że ma to być kobieta. Czekamy na szczegóły.

AN

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe