Wspomogą seniorów w codziennym życiu

  • 29.04.2021, 12:17
  • TS
Wspomogą seniorów w codziennym życiu
Dzienny Dom Pobytu „Słowikowo” w Teresinie pozyskał unijne wsparcie na swoje funkcjonowanie. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki, w placówce świadczone będą usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne wysokiej jakości. - Usługi te będą wykonywane również w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych – podkreśla Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

W czwartek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu Zdzisław Szwed wręczyli umowy siedmiu beneficjentom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, którzy pozyskali dofinansowanie na realizację projektów z zakresu usług społecznych i zdrowotnych. Chodzi o zadania, które mają przyczynić się do ograniczenia jednej z istotnych barier, jaką jest wykluczenie społeczne. Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył na ten cel łącznie ponad 45 mln zł. Spory zastrzyk gotówki dostanie gmina Leśniowice.

- Na rozwój usług społecznych otrzymaliśmy niespełna 1 mln 500 tys. zł. Nasz projekt zakładał utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla 20 osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem oraz przeprowadzenie warsztatów psychologicznych dla opiekunów osób niepełnosprawnych – informuje wójt Joanna Jabłońska. - Placówka rozpoczęła działalność na terenie naszej gminy z początkiem kwietnia. Mieści się w Teresinie w budynku po byłej szkole podstawowej. Ze względu na pandemię, na razie funkcjonuje w trybie zdalnym. Beneficjentami naszych działań są osoby starsze potrzebujące wsparcia w codziennym życiu.

W Dziennym Domu Pobytu „Słowikowo” w Teresinie będą świadczone usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne. Taka pomoc będzie realizowana również w miejscach zamieszkania osób potrzebujących.

- Obecnie pracownicy placówki w Teresinie kontaktują się z pensjonariuszami telefonicznie, ale nie tylko. Robią im też zakupy i pomagają w codziennym życiu. W planach mamy m.in. przeprowadzenie warsztatów kulturalnych, spotkania integracyjne oraz spotkania z psychologiem. Zakupimy również 10 opasek życia. Otrzymają je najbardziej potrzebujący mieszkańcy, głównie osoby mieszkające samotnie – dodaje Jabłońska.

Zakładana na rękę „opaska życia” dokonuje pomiarów pulsu i temperatury pacjenta, a także poglądowych pomiarów saturacji, a więc nasycenia krwi tlenem. Analizuje wyniki i alarmuje personel medyczny, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów. Jednocześnie włącza się sygnał dźwiękowy w opasce, by zwrócić uwagę pacjenta i osób, które są w pobliżu. Ratownicy mogą precyzyjnie ustalić miejsce, w którym jest chory, dzięki wysyłanej przez urządzenie lokalizacji. Opaska jest również wyposażona w detektor upadku, który uruchamia alarm, gdy pacjent się przewróci.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe