Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Wspomogą seniorów w codziennym życiu

Dzienny Dom Pobytu „Słowikowo” w Teresinie pozyskał unijne wsparcie na swoje funkcjonowanie. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki, w placówce świadczone będą usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne wysokiej jakości. - Usługi te będą wykonywane również w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych – podkreśla Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.
Wspomogą seniorów w codziennym życiu

W czwartek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu Zdzisław Szwed wręczyli umowy siedmiu beneficjentom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, którzy pozyskali dofinansowanie na realizację projektów z zakresu usług społecznych i zdrowotnych. Chodzi o zadania, które mają przyczynić się do ograniczenia jednej z istotnych barier, jaką jest wykluczenie społeczne. Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył na ten cel łącznie ponad 45 mln zł. Spory zastrzyk gotówki dostanie gmina Leśniowice.

- Na rozwój usług społecznych otrzymaliśmy niespełna 1 mln 500 tys. zł. Nasz projekt zakładał utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla 20 osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem oraz przeprowadzenie warsztatów psychologicznych dla opiekunów osób niepełnosprawnych – informuje wójt Joanna Jabłońska. - Placówka rozpoczęła działalność na terenie naszej gminy z początkiem kwietnia. Mieści się w Teresinie w budynku po byłej szkole podstawowej. Ze względu na pandemię, na razie funkcjonuje w trybie zdalnym. Beneficjentami naszych działań są osoby starsze potrzebujące wsparcia w codziennym życiu.

W Dziennym Domu Pobytu „Słowikowo” w Teresinie będą świadczone usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne. Taka pomoc będzie realizowana również w miejscach zamieszkania osób potrzebujących.

- Obecnie pracownicy placówki w Teresinie kontaktują się z pensjonariuszami telefonicznie, ale nie tylko. Robią im też zakupy i pomagają w codziennym życiu. W planach mamy m.in. przeprowadzenie warsztatów kulturalnych, spotkania integracyjne oraz spotkania z psychologiem. Zakupimy również 10 opasek życia. Otrzymają je najbardziej potrzebujący mieszkańcy, głównie osoby mieszkające samotnie – dodaje Jabłońska.

Zakładana na rękę „opaska życia” dokonuje pomiarów pulsu i temperatury pacjenta, a także poglądowych pomiarów saturacji, a więc nasycenia krwi tlenem. Analizuje wyniki i alarmuje personel medyczny, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów. Jednocześnie włącza się sygnał dźwiękowy w opasce, by zwrócić uwagę pacjenta i osób, które są w pobliżu. Ratownicy mogą precyzyjnie ustalić miejsce, w którym jest chory, dzięki wysyłanej przez urządzenie lokalizacji. Opaska jest również wyposażona w detektor upadku, który uruchamia alarm, gdy pacjent się przewróci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama