Pandemia przesuwa pierwszą komunię

  • 28.04.2021, 10:30
  • GD
Pandemia przesuwa pierwszą komunię
Dwie krasnostawskie parafie przesunęły majowe uroczystości pierwszokomunijne na inny termin. Trzecia też tego nie wyklucza, ale na razie utrzymuje termin wyznaczony na 23 maja.

Sezon komunijny miał się rozpocząć 9 maja w kościele Matki Bożej Pocieszenia. W kancelarii parafialnej dowiedzieliśmy się, że uroczystość została przełożona na czerwiec. Dokładny termin będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej. 

- Jesteśmy w kontakcie z rodzicami na bieżąco - usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.

Pierwsza komunia święta w kościele św. Franciszka Ksawerego była planowana 16 maja. Cztery tygodnie przed uroczystością było już wiadomo, że zostanie przeniesiona na 3 lipca. W pierwszej turze przyjmą ją dzieci uczące się w Szkole Podstawowej nr 4, a w drugiej krasnostawskiej Piątki i okolicznych szkół.

- W zasadzie na termin komunii w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego nie mieliśmy większego wpływu. Ważne, że odbędzie się w okresie, gdy powinno być bezpieczniej dla wszystkich. Chcieliśmy zorganizować przyjęcie w lokalu, ale chyba przeniesiemy się do domu. Nie zamierzamy ryzykować, bo pierwotnie w tym samym miejscu miały się spotkać rodziny jeszcze dwójki innych dzieci - opowiedzieli nam rodzice dziecka ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie.

Dodają, że z tego powodu mają kłopoty z odzyskaniem zaliczki. Wpłacili ją, gdy nikt nie spodziewał się pandemii. Właściciel jednego z domów weselnych zapewniał ich, że wywiąże się z umowy w innym terminie i może zorganizować przyjęcie bez limitu gości. Od swoich znajomych wiedzą, że z podobnym problemem borykają się rodzice wielu innych dzieci komunijnych.

Zaplanowana na 23 maja komunia w kościele Trójcy Przenajświętszej na razie nie została przełożona. Ksiądz Roman Skowron, proboszcz parafii informuje, że jest w stałym kontakcie z rodzicami.

- Czekamy na rozwój sytuacji oraz rządowe zalecenia. Zastanawiamy się, czy wzorem ubiegłego roku obostrzenia zostaną w tym okresie złagodzone. Liczymy się jednak z tym, że być może trzeba będzie wszystko przełożyć, najprawdopodobniej na lipiec - mówi proboszcz.

Warto dodać, że 25 kwietnia w tej samej świątyni odbyła się zaległa pierwsza komunia święta dla dzieci z klas czwartych, które nie przystąpiły do sakramentu w ubiegłym roku.

- Część rodziców zdecydowała wówczas posłać je do komunii w tym roku. Teraz nie chcieli już jej przekładać. Uroczystość zaplanowaliśmy w dwóch turach. O godz. 9.30 będzie dla dziesięciorga dzieci, a o godz. 13 dla jedenaściorga - wyjaśniał nam ks. Roman Skowron w połowie ubiegłego tygodnia.

GD

Czy planujesz szczepić się przeciwko covid-19?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe